ĆWICZENIA DLA
DZIECI LĘKLIWYCH
Opracowała:
Żaneta Kozubek, Pedagogika,
Rok II, Semestr III, Nr indeksu 7816
Dzieci siadają do stoliczków. Dyżurni roznoszą kartki, farby i pędzle. Następnie każdy stolik
otrzymuje ustne polecenie od...
Celem tego ćwiczenia jest rozluźnienie dziecka oraz zmniejszenie
jego napięcia psychicznego, stworzenie przyjaznej atmosfe...
Ćwiczenie ma na celu podniesienie poczucia własnej wartości
dziecka. Dzieci także poznają siebie nawzajem oraz uczą się wy...
Budowanie pozytywnego obrazu dziecka oraz pracę nad poprawą poziomu poczucia własnej
wartości. Dziecko w ten sposób dowiad...
Ćwiczenie wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Ćwiczenie wyrażania
uczuć oraz logicznego myślenia. Dziecko ćwiczy także sw...
Ćwiczenie ma na celu zwiększenie poczucia własnej wartości dziecka.
Dziecko rozwija także swoje zdolności artystyczne, kre...
Ćwiczenie ma na celu rozwój wyobraźni oraz zdolności śmiałego
wypowiadania się na forum grupy. Dziecko uczy się wyrażać i
...
Dziecko rozwija swoje zdolności artystyczne, kreatywnego myślenia
oraz uczy się wyrażać i opowiadać o swoich emocjach. Pot...
Rozluźnienie atmosfery w klasie, likwidowanie lęku związanego z
wyrażaniem przeżywanych emocji oraz integracja grupy poprz...
Nauczyciel odczytuje na głos tekst. Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczkami.
Nasz spaniel był mistrzem świata w odprę...
Ale być może chciałbyś udać się w odprężającą podróż do krainy fantazji...?
Czy chciałbyś popłynąć tam łódką...?
A może po...
of 12

ćwiczenia dla dzieci lękliwych

ćwiczenia dla dzieci lękliwych
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      


Transcripts - ćwiczenia dla dzieci lękliwych

 • 1. ĆWICZENIA DLA DZIECI LĘKLIWYCH Opracowała: Żaneta Kozubek, Pedagogika, Rok II, Semestr III, Nr indeksu 7816
 • 2. Dzieci siadają do stoliczków. Dyżurni roznoszą kartki, farby i pędzle. Następnie każdy stolik otrzymuje ustne polecenie od nauczyciela namalowania określonego uczucia. Np. Stolik pierwszy maluje jak wyobraża sobie złość, stolik drugi radość a stolik trzeci smutek. Gdy dzieci zakończą malować swoje prace, nauczyciel pokazuje poszczególne prace wszystkim dzieciom i na forum prosi uczniów o wypowiedz na ich temat. Przebieg ćwiczenia: Środki dydaktyczne: - arkusze papieru, - farby, pędzle, kubeczki z wodą - talerzyki do mieszania farb Ćwiczenie ma na celu: Ćwiczenie umiejętności wyrażania uczuć. Odprężenie dziecka, stworzenie przyjaznej atmosfery, budowanie pozytywnego obrazu siebie.
 • 3. Celem tego ćwiczenia jest rozluźnienie dziecka oraz zmniejszenie jego napięcia psychicznego, stworzenie przyjaznej atmosfery w której dziecko czułoby się bezpiecznie. Dodatkowo, jeśli dzieci nie znały się wcześniej, ćwiczenie to sprzyja procesowi adaptacji. - Piłka Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia: Nauczyciel prosi dzieci by siadły w kole, siada wraz z nimi. Jedna z osób dostaje piłkę, rzuca ją do kogoś. Osoba, która łapie mówi imię osoby, która rzuciła i podaje piłkę następnemu dziecku, które łapie i mówi imię, tej osoby od której otrzymało piłkę itd. Zabawa trwa dopóki wszyscy nie nauczą się swoich imion.
 • 4. Ćwiczenie ma na celu podniesienie poczucia własnej wartości dziecka. Dzieci także poznają siebie nawzajem oraz uczą się wyrażać siebie poprzez elementu dramy. Ćwiczenie to także buduje pozytywny obraz samego siebie. Wiedza co dziecko lubi robić, może pomóc w nawiązaniu lepszego kontaktu między nauczycielem a wychowankiem. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: - Piłka Przebieg ćwiczenia: Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel najpierw sam pokazuje a następnie rzuca piłkę wyznaczając kolejną osobę do ćwiczenia. Dziecko które złapie piłkę wstaje i pantomimicznie przedstawia swoje ulubione zajęcie, pozostałe dzieci odgadują, co lubi robić dane dziecko.
 • 5. Budowanie pozytywnego obrazu dziecka oraz pracę nad poprawą poziomu poczucia własnej wartości. Dziecko w ten sposób dowiaduje się że jest jedyne w swoim rodzaju - wyjątkowe. Ćwiczenie ma na celu: -Kokardka ( lub inny emblemat ) - Okulary przeciwsłoneczne - Odtwarzacz z płytą audio Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie to może służyć jako nagroda za wykonaną pracę np. Może być rytuałem gratyfikacyjnym po ukończeniu plac plastycznych przez całą grupę. Bądź też może posłużyć jako ćwiczenie przy poznawaniu rodzajów prac np. dzieci przez chwilę mogą wczuć się rolę modela, aktora, celebryty. Ćwiczenie można także łączyć z pokazem talentów. Dzieci ustawią się w rzędzie. Przed nimi idzie "gwiazda" - wybrane dziecko - osoba znana, podziwiana, oklaskiwana. Niczym gwiazda z Hollywood zakłada okulary. Wszystkie dzieci witają gwiazdę. Każde dziecko po kolei gra rolę gwiazdy.
 • 6. Ćwiczenie wyobraźni oraz kreatywnego myślenia. Ćwiczenie wyrażania uczuć oraz logicznego myślenia. Dziecko ćwiczy także swoją wypowiedź na forum grupy. Ćwiczenie zdolności rozwiązywania problemów. Świadomość że nie ma problemu nie do rozwiązania. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: - Ilustracje - magnesy -tablica Przebieg ćwiczenia: Nauczyciel prosi dzieci by siadły w kręgu. Pokazuje dzieciom dwie ilustracje chłopca i zdarzenia które było z nim związane. Następnie pokazuje ilustracje przedstawiającą związaną z tym emocje chłopca. Wspólnie z grupą, układa historię do ilustracji. Poszczególne etapy historii przypina do tablicy by wszyscy widzieli. Podczas tego ćwiczenia, nauczyciel omawia z dziećmi postępowania chłopca, morał historii oraz wyrażane przez chłopca uczucia. Dzieci także szukają możliwych rozwiązań trudnej sytuacji chłopca.
 • 7. Ćwiczenie ma na celu zwiększenie poczucia własnej wartości dziecka. Dziecko rozwija także swoje zdolności artystyczne, kreatywnego myślenia oraz uczy się wyrażać siebie w pozytywach. Ćwiczenie ma na celu: Dzieci omawiają, a następnie w wybranej formie plastycznej (rysunek wykonany kredkami, lub farbami) przedstawiają trudne sytuacje, w których poradziły sobie. Świadomość rozwiązania problemu daje im siłę, a także pokazuje punkt widzenia innych dzieci. Prace można zatytułować, a następnie przygotować wystawę obrazów. Środki dydaktyczne: - Arkusze papieru - Kredki Przebieg ćwiczenia:
 • 8. Ćwiczenie ma na celu rozwój wyobraźni oraz zdolności śmiałego wypowiadania się na forum grupy. Dziecko uczy się wyrażać i rozróżniać poszczególne uczucia Wychowawca rozkłada na dywanie wycinki z gazet przedstawiające twarze osób wyrażających różne uczucia np. lęk, złość, radość, smutek, zaskoczenie. Każdy z uczestników wybiera dla siebie jeden obrazek i określa: Co ta osoba czuje i po czym to poznał? Następnie dzieci próbują ułożyć krótkie opowiadanie, szukające przyczyn wskazanych uczuć u poszczególnych osób z obrazków. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: -Gazeta -Nożyczki Przebieg ćwiczenia:
 • 9. Dziecko rozwija swoje zdolności artystyczne, kreatywnego myślenia oraz uczy się wyrażać i opowiadać o swoich emocjach. Potrafi odróżnić jedne emocje od drugich oraz wytłumaczyć ich występowanie Dzieci otrzymują po trzy buźki. Wychowawca mówi „ Buźki te przedstawiają wasze uczucia w 3 różnych sytuacjach 1- gdy dostaliście wymarzony prezent na urodziny, 2- gdy wasz kolega powiedział wam coś bardzo przykrego, 3- gdy wracacie do domu sami wieczorem i wydaje wam się, że ktoś za wami idzie. Postarajcie się najpierw określić emocje jakie towarzyszą wam w tych sytuacjach, a następnie za pomocą farb pokolorujcie poszczególne uczucia na barwy, które kojarzą wam się z tymi przeżyciami”. Po skończeniu prac dzieci na forum grupy pokazują pomalowane przez siebie buźki i omawiają je. Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: -Arkusze papieru -Buźki Przebieg ćwiczenia:
 • 10. Rozluźnienie atmosfery w klasie, likwidowanie lęku związanego z wyrażaniem przeżywanych emocji oraz integracja grupy poprzez wspólną zabawę. - Gazeta Ćwiczenie ma na celu: Środki dydaktyczne: Przebieg ćwiczenia: Do zabawy potrzebne będą stare gazety. Wychowawca dzieli zespół grupę na dwie podgrupy, które wyznaczają swoje terytoria. Na sygnał prowadzącego grupy formują papierowe kule i obrzucają się nimi nawzajem. Zwycięża ta grupa, która na swoim placu boju ma mniej kul. Papierowa wojna może być przeprowadzona w wielu wariantach. Mogą walczyć wszyscy ze wszystkimi lub dzieci mogą rzucać kule lewą ręką lub np. siedząc itp.
 • 11. Nauczyciel odczytuje na głos tekst. Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczkami. Nasz spaniel był mistrzem świata w odprężaniu się. Robił to w następujący sposób: najpierw szukał sobie spokojnego, ciepłego lub chłodnego miejsca, w zależności od pogody. Potem obracał się kilka razy wokół własnej osi, aż wreszcie znalazł najwygodniejszą pozycję, a potem po prostu kładł się na podłodze. Jeszcze kilka razy głęboko wzdychał, zamykał oczy i już go nie było. Zasypiał. Ty z pewnością też znasz takie spokojne miejsce, gdzie możesz wypocząć. Połóż się tam wygodnie w takiej pozycji, która ci będzie najbardziej odpowiadała. Możesz jednak również pozostać tam, gdzie się właśnie znajdujesz... Jeszcze nie jesteś zupełnie spokojny... Potrwa chwilę, zanim zupełnie uwolnisz się od napięcia i twoje mięśnie będą mogły się rozluźnić... cdn Przebieg ćwiczenia: Ćwiczenie ma na celu: Ćwiczenie ma na celu rozwijanie umiejętności relaksowania się, likwidację niepokoju i lęku oraz odreagowanie napięć psychofizycznych Środki dydaktyczne: - Tekst z bajką terapeutyczną
 • 12. Ale być może chciałbyś udać się w odprężającą podróż do krainy fantazji...? Czy chciałbyś popłynąć tam łódką...? A może pogalopować na grzbiecie konia...? Na latającym dywanie z bajki...? A może na lekkiej chmurce...? Albo po prostu pieszo...? Wszystko jest możliwe. Wybierz sobie, w jaki sposób chcesz udać się w podróż do krainy ciszy i spokoju... Nie trwa to długo i już tam dotarłeś... Wszystko wygląda tak, jak tego pragniesz... Świeci słońce. Jest tak wspaniale ciepło... Może jest tam woda... Albo łąki, na których właśnie kwitną kwiaty... Albo góry... Rozejrzy się w tej twojej krainie... Powietrze jest krystalicznie czyste... Tak pięknie tam pachnie... Z oddali docierają do twoich uszu dźwięki... Śpiew ptaków... Odgłos dzwonków... Muzyka... Szelest liści... Twój oddech stał się głębszy i spokojniejszy. Być może twoje oczy same się zamknęły – albo też nie. Naturalnie możesz marzyć także z otwartymi oczami... Z uśmiechem idziesz dalej w głąb twojej krainy. Ty sam postanawiasz, jak szybko będziesz szedł i jaką drogę wybierzesz... Idziesz wciąż dalej, lekko i bez wysiłku... Podmuch wiatru łagodnie głaszcze twoją skórę i włosy... Widzisz starą kobietę, która przyjaźnie na ciebie patrzy. Wychodzi ci naprzeciw, uśmiecha się do ciebie i daje ci coś błyszczącego, kolorowego – zaczarowany kamień. Leży on gładki i chłodny w twojej dłoni, a ty zauważasz w tym samym momencie, jak jego moc przenika do twojego ciała. Jest tak, jakbyś wypił zaczarowany napój: czujesz się silny i nie można cię zranić. Masz na sobie niewidzialną zbroję. Wtedy kobieta mówi: „Z pomocą tego kamienia możesz przepędzić każdy lęk zawsze, kiedy tylko chcesz”. Macha do ciebie przyjaźnie i odchodzi. Ty wiesz, że dotarłeś teraz do celu swojej podróży i powoli zawracasz... Nie spiesz się, masz dużo czasu... Możesz poczuć, jak moc kamienia w dalszym ciągu na ciebie działa... zawsze, gdy będziesz tego potrzebował, możesz udać się do twojej krainy ciszy i spokoju, wziąć do ręki zaczarowany kamień i czerpać jego moc... w każdej chwili... A teraz przygotuj się powoli do powrotu... Nabierz głęboko w płuca powietrza, ściśnij dłonie w pięści i otwórz oczy.