Warszawa
800
Monachium
1200
Izmir 1500
(polskiego czasu)
Space Camp Turkey 2013
Niedziela 14.07 Dzień 1
To już dzisiaj! Nie mogłam
uwierzyć, że za kilkanaście godzin
będę już na S...
Izmir
Teraz parę słów o Izmirze. Jest to miasto portowe w zachodniej
Turcji nad Zatoką Izmirską, trzecie miasto pod względ...
Na lotnisku w Izmirze czekał na nas autobus Space Campu, którym
dojechaliśmy pod sam ośrodek. Jak tylko zdążyliśmy zostawi...
Moja drużyna – Pluto Team
Selin (Turcja)
Begun (Turcja)
Kylian (USA)Martin (Bułgaria)
Georgi (Bułgaria)
Filippo (Grecja)
C...
Przykładowy dzień
800
pobudka i poranna toaleta
900
– 1000
śniadanie
Gry i zabawy w „Our Space” (tak nazwano świetlicę)
Za...
Symulatory
Na terenie Ośrodka znajduje się 7 symulatorów:
 Multi – Axis Trainer (MAT) - symulacja niekontrolowanego spadk...
Multi – Axis Trainer
Five Degrees of Freedom
Manned Maneuvering Unit
Space Station Mobility Trainer
1/6 th Gravity Chair
Zero Gravity Wall
Trajectory Chair
Misja Specjalna
Ta misja jest niezwykła, ponieważ
pozwala wcielić się w rolę załogi statku lub
centrum dowodzenia, np.: pi...
Prezentacja – budowa rakiety
Skrzydła
Zewnętrzny zbiornik
System kontroli reakcji
Główne silniki statku kosmicznego
Ładown...
Stroje astronautów
Dzięki tym zajęciom mogliśmy choć
trochę poczuć się jak astronauci ubierając
się w imitację stroju kosm...
Prezentacja- Życie astronautów w kosmosie
Jeśli już zostałeś pracownikiem NASA tak wygląda twój
przeciętny dzień:
8
2,5 9
...
Saturn
We wtorkowy
wieczór przygotowano
dla nas oglądanie
nieba przez teleskop.
Niebo było na tyle
przejrzyste, że
mogliśm...
Konstruowanie rakiet
W ramach zajęć mieliśmy szansę
zbudować swoją mini rakietę, którą później
wystrzeliliśmy. Niestety mo...
Konstruowanie balonów
Kolejne zajęcia
z budowania, ale tym razem
balonów z bibuły. Pracowaliśmy
w czteroosobowych drużynac...
Special Events Night
W środę odbył się specjalny
wieczór, na którym przedstawiciele
różnych krajów mogli zaprezentować
swo...
Rozrywka
Mini Golf
Basen
Inne zajęcia
Na Space Campie było wiele innych zajęć oraz różnych zadań do
wykonania. Ja w mojej prezentacji opisałam tylk...
Grill Party
Podczas Grill Party, które odbywa się
zawsze w piątki nie tylko można zjeść potrawy
z grilla. Jest to także wi...
Podziękowania
Dziękuję za obejrzenie prezentacji do końca. Mam nadzieję, że
przybliżyłam Wam nieco Space Camp Turkey i mam...
Prezentacja space camp turcja
of 27

Prezentacja space camp turcja

Published on: Mar 4, 2016


Transcripts - Prezentacja space camp turcja

 • 1. Warszawa 800 Monachium 1200 Izmir 1500 (polskiego czasu)
 • 2. Space Camp Turkey 2013 Niedziela 14.07 Dzień 1 To już dzisiaj! Nie mogłam uwierzyć, że za kilkanaście godzin będę już na Space Campie w Turcji! Trochę się bałam, ale jak się później okazało była to świetna zabawa. Pobudka o 200 – ciężko się wstaje, ale warto:) 6.00 - jesteśmy w Warszawie i zaraz mamy samolot do Monachium. Na lotnisku wszystko idzie zgodnie z planem. Już w samolocie - nie obywa się bez dziwnego uczucia w żołądku – i lecimy!!! Po przesiadce w Monachium, około godziny 16-ej (czasu tureckiego) lądujemy w Izmirze!
 • 3. Izmir Teraz parę słów o Izmirze. Jest to miasto portowe w zachodniej Turcji nad Zatoką Izmirską, trzecie miasto pod względem wielkości w Turcji - 2,3 mln mieszkańców. Izmir jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym w Turcji, ale przede wszystkim jest to piękne miasto, które gorąco polecam do zwiedzenia.
 • 4. Na lotnisku w Izmirze czekał na nas autobus Space Campu, którym dojechaliśmy pod sam ośrodek. Jak tylko zdążyliśmy zostawić nasze rzeczy szybko pobiegliśmy na zajęcia. Wszyscy dostali specjalny identyfikator, koszulkę, czapeczkę i zeszyt do ćwiczeń - Mission Journal. Każdy został przydzielony do drużyny, którą opiekowało się dwóch nauczycieli. Nasza drużyna (moja i Anety) nosiła nazwę Pluto Team, a naszymi opiekunami byli Jacob (USA) i Gizem (Turcja). Zakwaterowanie
 • 5. Moja drużyna – Pluto Team Selin (Turcja) Begun (Turcja) Kylian (USA)Martin (Bułgaria) Georgi (Bułgaria) Filippo (Grecja) Cem (Turcja) Jeff (Chiny) Lynn (Chiny) John (Turcja) Zumra (Turcja) Jacob (USA) Karolina (Polska) - JAAneta (Polska)
 • 6. Przykładowy dzień 800 pobudka i poranna toaleta 900 – 1000 śniadanie Gry i zabawy w „Our Space” (tak nazwano świetlicę) Zajęcia na symulatorach Zajęcia w laboratoriach 1300 – 1400 lunch Zajęcia na powietrzu Zajęcia w laboratoriach 1600 – 1630 przekąska w postaci owocu Prezentacja multimedialna Zajęcia na powietrzu Zajęcia na symulatorach 1900 – 2000 obiadokolacja Zajęcia w sali multimedialnej 2200 – 2300 czas na przygotowania do snu 2300 – 800 cisza nocna Niech się nikomu nie wydaje, że to były wakacje:)
 • 7. Symulatory Na terenie Ośrodka znajduje się 7 symulatorów:  Multi – Axis Trainer (MAT) - symulacja niekontrolowanego spadku statku podczas wchodzenia w atmosferę Ziemi.  Five Degrees of Freedom (5DF) – urządzenie przygotowujące kosmonautów do pracy w przestrzeni kosmicznej pozbawionej oporów.  Manned Maneuvering Unit (MMU) – symulator poruszania się kosmonauty nie będącego na uwięzi w przestrzeni kosmicznej.  Space Station Mobility Trainer (SSMT) – trenażer kosmonauty przebywającego na statku kosmicznym.  1/6th Gravity Chair – symulator chodzenia po Księżycu.  Zero Gravity Wall (Zero-G) – symulacja budowy konstrukcji w warunkach braku grawitacji.  Trajectory Chair (T-Chair) – symulacja ścieżki ruchu obiektu lub jego trajektorii.
 • 8. Multi – Axis Trainer
 • 9. Five Degrees of Freedom
 • 10. Manned Maneuvering Unit
 • 11. Space Station Mobility Trainer
 • 12. 1/6 th Gravity Chair
 • 13. Zero Gravity Wall
 • 14. Trajectory Chair
 • 15. Misja Specjalna Ta misja jest niezwykła, ponieważ pozwala wcielić się w rolę załogi statku lub centrum dowodzenia, np.: pilota promu kosmicznego, dyrektora lotu, dowódcę i innych członków załogi. Każdy ma swój scenariusz i zadania do wykonania podczas trwania misji. Całe zadanie odbywało się w dokładnej replice kabiny promu Discovery.
 • 16. Prezentacja – budowa rakiety Skrzydła Zewnętrzny zbiornik System kontroli reakcji Główne silniki statku kosmicznego Ładownia Rakiety nośne Orbitalny System Manewrowania
 • 17. Stroje astronautów Dzięki tym zajęciom mogliśmy choć trochę poczuć się jak astronauci ubierając się w imitację stroju kosmonautów. Imitację, ponieważ jeden oryginalny kostium kosztuje średnio aż 10 milionów $! Jako ciekawostkę dodam, że najdroższą częścią stroju astronauty są rękawice.
 • 18. Prezentacja- Życie astronautów w kosmosie Jeśli już zostałeś pracownikiem NASA tak wygląda twój przeciętny dzień: 8 2,5 9 2,5 2 Przeciętny dzień astronauty Spanie Jedzenie Praca Ćwiczenia sportowe Czas wolny Na pewno każdy chciał zostać kiedyś astronautą. Oto kilka reguł, które musi spełniać kandydat na kosmonautę: Znajomość języka rosyjskiego i angielskiego Wiek 26-46 lat Od 146cm do 192 wzrostu Dobra kondycja fizyczna Umiejętność pracy w grupie
 • 19. Saturn We wtorkowy wieczór przygotowano dla nas oglądanie nieba przez teleskop. Niebo było na tyle przejrzyste, że mogliśmy obejrzeć samego Saturna. Wyglądał jak namalowany na soczewce teleskopu. Nie da się tego opisać słowami - trzeba to zobaczyć. Saturn - gazowy olbrzym jest szóstą planetą od Słońca, drugą co do wielkości planetą tuż po Jowiszu w Układzie Słonecznym. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych. Saturn posiada 62 satelity.
 • 20. Konstruowanie rakiet W ramach zajęć mieliśmy szansę zbudować swoją mini rakietę, którą później wystrzeliliśmy. Niestety moja poleciała za daleko i nie było szansy jej odnaleźć. Według mnie były to jedne z fajniejszych zajęć. Moja rakieta
 • 21. Konstruowanie balonów Kolejne zajęcia z budowania, ale tym razem balonów z bibuły. Pracowaliśmy w czteroosobowych drużynach. Balon mojej drużyny okazał się najtrwalszy i poleciał najwyżej. Byliśmy z siebie dumni.
 • 22. Special Events Night W środę odbył się specjalny wieczór, na którym przedstawiciele różnych krajów mogli zaprezentować swoje talenty lub przedstawić prezentacje o swoim kraju lub kulturze. Wiele występów było zaskakujących. Można było wysłuchać chińskiego rapu, gry na skrzypcach, pianinie, flecie, gitarze oraz obejrzeć tradycyjny grecki taniec lub pokaz magii.
 • 23. Rozrywka Mini Golf Basen
 • 24. Inne zajęcia Na Space Campie było wiele innych zajęć oraz różnych zadań do wykonania. Ja w mojej prezentacji opisałam tylko niektóre z nich, natomiast warte wymienienia są także: Mars Colony - projektowanie i tworzenie z klocków własnej kolonii na Marsie. Projektowanie własnej stacji kosmicznej w specjalnie do tego przygotowanym programie komputerowym. Projekcja filmów m.in. „October Sky”. Lądowanie statkiem kosmicznym przy pomocy symulatora. Oglądanie konstelacji gwiezdnych w dmuchanym planetarium. Hodowla hydrofoniczna roślin (bez użycia ziemi). Nauka podstawowych zasad fizyki m.in. 3 zasad Newtona (naprawdę trudno to zrozumieć po angielsku).
 • 25. Grill Party Podczas Grill Party, które odbywa się zawsze w piątki nie tylko można zjeść potrawy z grilla. Jest to także wielka dyskoteka, w której uczestniczą wszyscy obozowicze. Tradycją tego wieczoru jest wymienianie się pomiędzy sobą prezentami, które są związane z danym krajem lub kulturą.
 • 26. Podziękowania Dziękuję za obejrzenie prezentacji do końca. Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam nieco Space Camp Turkey i mam do Was ogromną prośbę: jeśli w następnych latach nasza szkoła dostanie stypendia to proszę SPRÓBÓJCIE, bo warto. Jest to przygoda życia, a wystarczy choć trochę mówić po angielsku i w miarę dobrze się uczyć. POWODZENIA!!!

Related Documents