 Każdego roku przyjeżdża tu 45 milionów turystów. Niezależnie
ile dni przeznaczy się na zwiedzanie Paryża – będzie za mał...
 Do 1816 roku Salzburg był niezależnym miastem-państwem,
rządzonym przez książąt-arcybiskupów. Do dziś czuje się jakby
in...
 Rzym co roku przyciąga miliony turystów, w tym tych polskich.
Lubimy Włochów i ich kraj. Włoska stolica jest dosłownie
n...
 Niekwestionowanym liderem jest Kraków. Niektórzy lubią go
najbardziej w... letnim deszczu, kiedy w powietrzu pachnie
ele...
 Praga nie jest co prawda największym miastem europejskim, lecz cieszy
się opinią jednej z najbardziej znanych metropolii...
 Bez wątpienia najciekawsze miasto Hiszpanii.
Pełne życia, dynamiczne. Mieszkańcy ciężko
pracują na swój dostatek, ale i ...
 Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe
miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych
świa...
 Zatłoczona, brudna, męcząca? Może dla niektórych, ale
i tak trzeba ją zobaczyć. Bez wątpienia Plac Św. Marka
jest niesam...
 Widok ze wzgórza Srd to jeden z najpiękniejszych
widoków świata, taki wzorzec widoku z Chorwacji.
Czerwone dachy domów i...
 Na zwiedzanie Kopenhagi najlepiej poświęcić trzy
dni. Dystyngowana stolica oprócz zwiedzania
zabytkowego centrum z długa...
 Najważniejszym punktem są nabrzeża
Dunaju. Jeszcze do XIX wieku po obu
stronach były osobne miasta Buda i Peszt.
Oba wsp...
 Można się spotkać ze stwierdzeniem, że Ateny to
miasto bez architektury. Chyba szaleństwem jest tak
twierdzić o miejscu,...
 Florencja to skarbiec sztuki. Już w XIX wieku
była uważana za najpiękniejsze miasto Włoch.
Liczba pałaców przytłacza, wn...
 Imponująca oferta kulturalna, niesamowite
atrakcje turystyczne oraz sympatyczny nastrój
wiedeńskich kawiarenek i lokali ...
 Miasto we Flandrii w północ-
nej Belgii to głównie malowni-
cze uliczki, kolorowe kamieni-
ce, piękne kościoły, rowery,
...
 Bruksela jest traktowana często jako przystanek w podróży
po Europie, a szkoda bo to miasto bardzo atrakcyjne i jedyne
w...
 Berlin nie zachwyca od pierwszego wejrzenia tak,
jak Rzym, Paryż czy Praga. Mimo to, po
głębszym poznaniu, miasto nabier...
 Stolica Portugalii - Lizbona - stała się bardzo modna.
W mieście na krańcu Europy turystom podoba nam się
to, czego nie ...
 Wiktoria Flisek
 Paulina Miksa
Najpiękniejsze miasta
of 20

Najpiękniejsze miasta

Published on: Mar 3, 2016
Published in: Art & Photos      


Transcripts - Najpiękniejsze miasta

 • 1.  Każdego roku przyjeżdża tu 45 milionów turystów. Niezależnie ile dni przeznaczy się na zwiedzanie Paryża – będzie za mało. Samo wyliczenie ciekawych miejsc miasta zajęłoby pewnie całkiem spory przewodnik. Turysta musi się ograniczać. Żelazne punkty programu to najczęściej katedra Notre-Dame, wieża Eiffla, muzeum Luwr, bulwary nad Sekwaną i Ogrody Luksemburskie, spacer po Polach Elizejskich (Champs Elysees) z widokiem na Łuk Triumfalny. Najważniejsze w Paryżu to nie dać ponieść się chęci zaliczenia wszystkiego. Naprawdę lepiej pospacerować troszkę spokojniej, zobaczyć mniej, ale za to dać sobie szansę poczuć oddech Paryża, nasycić się stylem. Przy dzisiejszej swobodzie podróżowania na pewno będzie jeszcze niejedna okazja by tu wrócić. I znów trochę się powłóczyć. Paryż zasługuje na szacunek.
 • 2.  Do 1816 roku Salzburg był niezależnym miastem-państwem, rządzonym przez książąt-arcybiskupów. Do dziś czuje się jakby inny i lepszy. Barokowe wieże kościołów na tle stromych, przyprószonych śniegiem szczytów, tworzą gotowe, pocztówkowe pejzaże. W Salzburgu urodził się Mozart i nie sposób tego nie zauważyć. Jest dom Mozarta, plac Mozarta z pomnikiem Mozarta, szkoła Mozarta, a w każdym sklepie czekoladki Mozarta – Mozartkugel. Muzyka Mozarta jest grana na okrągło, ale szczególnie w czasie letniego festiwalu. Na każdym kroku widać, że miasto jest dumne z blasku dawnej Europy, który wciąż jest tak obecny. Dumne, aż do snobizmu. Ale o to chodzi w Salzburgu.
 • 3.  Rzym co roku przyciąga miliony turystów, w tym tych polskich. Lubimy Włochów i ich kraj. Włoska stolica jest dosłownie naszpikowana zabytkami. Forum Romanum ze zrujnowanymi świątyniami z czasów rzymskich cesarzy. Harmonijne Koloseum, symbol Wiecznego Miasta. Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie wypełnione dziełami sztuki najwyższej klasy, wliczając Pietę Michała Anioła i tron papieski Berniniego. Rzym to też słynne place i fontanny. Najpiękniejszy plac to Piazza Navona, a najczęściej odwiedzana fontanna to Di Trevi. Rzym to wreszcie setki uliczek, w których łatwo się zagubić i dać oczarować innej stronie miasta – żywotnej, rozedrganej, pełnej kuchennych zapachów, plotek, flirtów. Współczesny Rzym wcale nie jest mniej ciekawy niż ten historyczny i klasyczny.
 • 4.  Niekwestionowanym liderem jest Kraków. Niektórzy lubią go najbardziej w... letnim deszczu, kiedy w powietrzu pachnie elektrycznością, a kolorowe parasole restauracyjnych ogródków lśnią, jakby były świeżo pomalowane. Rynek Główny pustoszeje wówczas, w łukowych bramach Sukiennic przesuwają się cienie kupujących, a konie, dorożkarze i dorożki spływają kroplami wody. Inni uwielbiają spoglądać na dawny gród króla Kraka w pełnym słońcu z kopca Kościuszki, skąd widać panoramę od Bielan po Podgórze.
 • 5.  Praga nie jest co prawda największym miastem europejskim, lecz cieszy się opinią jednej z najbardziej znanych metropolii Europy Środkowej. Złota Praga, Klejnot w koronie Habsburgów, Najpiękniejsze miasto świata… pompatyczne określenia na urok stolicy Czech są uzasadnione. Miasto można zwiedzać z mapą w ręku, ale równie dobrze jest zagubić się w plątaninie zaułków, bram i podwórek by poznać jego tajemniczą stronę. Na każdym rogu czeka oczywiście knajpka z zawsze zimnym i wyśmienitym piwem. Praskie punkty obowiązkowe to: Hradczany, czyli wzgórze zamkowe porównywalne z naszym Wawelem; Złota Uliczka z malutkimi domkami, w których podobno niegdyś mieszkali alchemicy; Most Karola przez który przejść musi każdy turysta; Mała Strana z pochyłym rynkiem. Najbardziej interesujące w Pradze jest to, że każdy może odkryć swoje własne najciekawsze miejsce – możliwości jest bez liku.
 • 6.  Bez wątpienia najciekawsze miasto Hiszpanii. Pełne życia, dynamiczne. Mieszkańcy ciężko pracują na swój dostatek, ale i wspaniale umieją z niego korzystać. Turysta jest bez szans, nie pozna wszystkich atrakcji. Te, które bezwzględnie musi „zaliczyć” to: bulwary Ramblas, kościół Sagrada Familia i kamienice projektowane przez Antonio Gaudiego, zaułki Poble Espanyol (czyli „hiszpańskiej wioski”), oraz koniecznie odwiedzić wieczorem jeden z niezliczonych barów lub klubów. Gwarny i zatłoczony bulwar Ramblas to miejsce gdzie łatwo rozstać się z portfelem.
 • 7.  Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa i największe miasto w Unii Europejskiej. Jest on jednym z najważniejszych światowych centrów biznesowych, finansowych i kulturalnych. Centrum Londynu (the City) jest miejscem gdzie swoje główne siedziby mają największe międzynarodowe banki i firmy. Jest on również miastem, w którym znajdują się cztery obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, mianowicie: the Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Kościół Świętej Małgorzaty i Westminster Abbey.
 • 8.  Zatłoczona, brudna, męcząca? Może dla niektórych, ale i tak trzeba ją zobaczyć. Bez wątpienia Plac Św. Marka jest niesamowity i architektonicznie powalający. Bazylika św. Marka udekorowana z zewnątrz i wypełniona po brzegi wewnątrz skarbami sztuki i łupami z egzotycznych wypraw. Wenecja jest niesamowitym miejscem. Niestety liczba turystów przybywających tu co roku niszczy to miasto bezpowrotne. Populacja miasta wciąż się zmniejsza. 40 lat temu mieszkało nad Laguną 120 tysięcy osób, za kilka tygodni liczba ta będzie mniejsza o połowę. Dla wielu osiągnięcie tak niskiego poziomu zaludnienia oznacza, że miasto nie będzie już w stanie przeżyć jako samowystarczalny organizm, a stanie się jedynie ogromnym muzeum na świeżym powietrzu.
 • 9.  Widok ze wzgórza Srd to jeden z najpiękniejszych widoków świata, taki wzorzec widoku z Chorwacji. Czerwone dachy domów i wieże kościołów rozłożone na półwyspie wcinającym się w lazurową wodę. A w oddali jachty i zielone wyspy. Takie widoki przyciągają turystów - tłumy turystów. Problemem Dubrownika jest tłok i zgiełk. Ale miasto jest warte każdego poświęcenia. Mury obronne opasują całe miasto, a ich wysokość dochodzi do 22 metrów! System obronny uzupełniają potężne baszty i bramy. Cała zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • 10.  Na zwiedzanie Kopenhagi najlepiej poświęcić trzy dni. Dystyngowana stolica oprócz zwiedzania zabytkowego centrum z długa historią, zaprasza do barów, kawiarni, restauracji, tętni życiem aż do świtu. Koniecznie trzeba zaliczyć pałac Amalienborg, który jest siedzibą rodziny królewskiej. Codziennie w południe odbywa się tu zmiana warty. W samym sercu miasta rozciąga się stuletni park rozrywki Tivoli z ogrodami, knajpkami i karuzelami. Dla wielbicieli celebrieties proponujemy muzeum figur woskowych.
 • 11.  Najważniejszym punktem są nabrzeża Dunaju. Jeszcze do XIX wieku po obu stronach były osobne miasta Buda i Peszt. Oba wspaniałe, bogate w zachwycające budowle, oba zwrócone nad rzekę. Połączone efektownymi mostami stały się jednym organizmem. Atrakcje można wyliczać jednym tchem: budynek Parlamentu, Wzgórze Gelerta i Baszty Rybackie, Wyspa Małgorzaty z parkami, fontannami i basenami termalnymi, rejs po Dunaju, wzgórze zamkowe, kościół Macieja, most łańcuchowy. I mnóstwo knajpek, kramów i ławeczek na bulwarach naddunajskich.
 • 12.  Można się spotkać ze stwierdzeniem, że Ateny to miasto bez architektury. Chyba szaleństwem jest tak twierdzić o miejscu, gdzie wznosi się Akropol, Partenon, gdzie powstało nowoczesne centrum olimpijskie, kiedy przygotowywano się do organizacji igrzysk w 2004 roku. Jednak współcześni ateńczycy podkreślają, że ich miasto przystosowane jest do podziwiania niezwykłych zabytków zza szyb autobusów turystycznych. Oni muszą żyć codziennością i brakuje im przestrzeni do życia. Na szczęście tą, którą mają, potrafią świetnie wykorzystać. Przez cały rok ulice tętnią życiem. Na placach, choć jest ich niewiele, zawsze kłębią się tłumy ludzi. Odwiedzają ogródki kawiarni, pubów, restauracji, zasiadają na ławkach.
 • 13.  Florencja to skarbiec sztuki. Już w XIX wieku była uważana za najpiękniejsze miasto Włoch. Liczba pałaców przytłacza, wnętrza wypełnione dziełami sztuki olśniewają. Piazza del Duomo to estetyczny majstersztyk, galeria Uffizi jest wypełniona obrazami mistrzów, Palazzo Vecchio, dawna siedziba Medyceuszy przypominająca nieco fortecę to jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. A to tylko perełki na początek. W Galleria dell Accademia stoi Dawid, najbardziej znana rzeźba Michała Anioła.
 • 14.  Imponująca oferta kulturalna, niesamowite atrakcje turystyczne oraz sympatyczny nastrój wiedeńskich kawiarenek i lokali sprawiły, że Wiednia nie mogło zabraknąć na tej liście. To nowoczesne, dynamiczne i przede wszystkim czyste miasto obfituje w niezwykłą historię, zachwycające zabytki, wspaniałe muzea i zbiory cenione na całym świecie.
 • 15.  Miasto we Flandrii w północ- nej Belgii to głównie malowni- cze uliczki, kolorowe kamieni- ce, piękne kościoły, rowery, kwiaty i kawiarnie. Ten nie- oczekiwany klejnot zachwyca nie wielkością i rozmachem, a bliskością wszystkich najład- niejszych miejsc, ukwiecony- mi kanałami, piwem i belgij- skimi pralinami.
 • 16.  Bruksela jest traktowana często jako przystanek w podróży po Europie, a szkoda bo to miasto bardzo atrakcyjne i jedyne w swoim rodzaju. Brukselski Grand Place jest jednym z najbardziej malowniczych placów w Europie. W mieście znajduje się też niezwykły pomnik Manneken Pis, czyli dosłownie pomnik "siusiającego chłopca". Nie można też zapomnieć o rozkoszach podniebienia. Bruksela to najbardziej czekoladowa stolica świata. Marki czekoladowe to symbol Brukseli podobnie jak instytucje UE. W całym mieście pełno jest sklepików z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o niesamowitych kształtach i smakach. Można podążać czekoladowym szlakiem miasta, odwiedzając najciekawsze sklepy, pijalnie czekolady i fabryki słodkości. Bruksela słynie także z doskonałego piwa belgijskiego. Można go skosztować w jednym z licznych pubów, a przy okazji zwiedzić warto Muzeum Belgijskich Browarów wystawiające eksponaty związane z historią browarnictwa od XVIII wieku. W Brukseli nie można się nudzić.
 • 17.  Berlin nie zachwyca od pierwszego wejrzenia tak, jak Rzym, Paryż czy Praga. Mimo to, po głębszym poznaniu, miasto nabiera kolorytu. Jaki jest naprawdę Berlin? Zróżnicowany i niejednorodny. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto rozciąga się na powierzchni dwunastu dzielnic, z czego każda ma swój własny charakter. To miasto nowoczesne, o którego charakterze decyduje też jednak historia. Każdy, kto odwiedza po raz pierwszy Berlin musi zobaczyć takie punkty na mapie Berlina, jak Brama Brandenburska, Katedra Berliner Dom, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Miłośnicy sztuki zachwycą się Wyspą Muzeów, dzieci berlińskim ZOO, miłośnicy zakupów nowoczesnymi centrami handlowymi na Potsdamer Platz.
 • 18.  Stolica Portugalii - Lizbona - stała się bardzo modna. W mieście na krańcu Europy turystom podoba nam się to, czego nie ma w innych europejskich miastach. W staromiejskich tawernach można posłuchać pieśni fado, w portowej knajpce zamówić najlepszego na świecie dorsza, a do licznych punktów widokowych dojechać stuletnią windą. Po stromych uliczkach Lizbony pnie się historyczny żółty tramwaj, który jest atrakcją samą w sobie. Małe, wąskie uliczki zachęcają do całodziennych wędrówek, a odrapane, malownicze domy kuszą fotografów. Lizbona jest fascynującą mieszanką kolorów, historii, starych kultur i uroczych zakątków. Dawny klimat miasta najlepiej oddaje najstarsza, oszczędzona przez żywioły dzielnica Alfama. W tym mieście warto się zatrzymać na dłużej.
 • 19.  Wiktoria Flisek  Paulina Miksa

Related Documents