Політичні репресії
першої половини 30-их років ХХ ст.
1. Репресії в Україні були цілеспрямованою політикою винищення
соціальної бази українського національного руху.
2. Репре...
Починаючи з 1929 р. масові репресії трьома
хвилями прокотилися по Україні:
Перша – 1929–1931 рр.: примусова
колективіза...
1929–1931 рр.
Проце́с Спі́лки ви́зволення Украї́ни — показовий процес над 45
керівниками і головними діячами СВУ, що від...
Українська Автокефальна
Православна Церква (УАПЦ)
Все священство та активні вірні УАПЦ були
заарештовані, заслані та ро...
В 1931 р. відбувся ще один процес – так званого „Українського
національного центру”, за яким були репресовані 50
предста...
1932–1934 рр.
У 1933 р. було заарештовано видатного режисера
Леся Курбаса, а організований ним театр „Березіль”
– закри...
•Протягом 1933 р. від наукової роботи за політичними
звинуваченнями було усунуто 1649 науковців.
•У цілому за ці роки Ук...
Сталіну і партійному керівництву для
проведення колективізації на селі потрібна
була опора. Сталін розумів, що найбільши...
Найстрашнішим засобом боротьби
сталінської влади проти українського
селянства став Голодомор 1932-1933 років.
Голодомо́...
У грудні 1934 р. у справі так званого „Українського
центру білогвардійців-терористів” було засуджено
до розстрілу 28 пре...
Отже, в 30-ті роки терор був тотальним, охоплював усі
верстви населення.
У суспільстві поширилися доноси, взаємна підозр...
of 12

Politychni represiyi

represiyi
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      


Transcripts - Politychni represiyi

 • 1. Політичні репресії першої половини 30-их років ХХ ст.
 • 2. 1. Репресії в Україні були цілеспрямованою політикою винищення соціальної бази українського національного руху. 2. Репресії призвели до страшних наслідків. Один лише голодомор 1932 – 1933 р. забрав близько 9 млн. життів; скільки ж українців загалом було розстріляно, замордовано в застінках НКВС та померло в таборах невідомо й досі. 3. Репресії в Україні були не “викривленням” ленінської політики, а її логічним продовженням, що витікала з самої суті радянської тоталітарної системи, яка, в свою чергу, спиралася на традиційний російський великодержавний шовінізм, що сягає ще часів Російської імперії.
 • 3. Починаючи з 1929 р. масові репресії трьома хвилями прокотилися по Україні: Перша – 1929–1931 рр.: примусова колективізація і розкуркулення, процес „Спілки Визволення України (СВУ)” , ліквідація УАПЦ. Друга – 1932–1934 рр.: штучний голод, постишевський терор (проти інтелігенції та партпрацівників). Третя – 1936–1938 рр.: так званий „великий терор”, в центрі якого були репресії проти військових.
 • 4. 1929–1931 рр. Проце́с Спі́лки ви́зволення Украї́ни — показовий процес над 45 керівниками і головними діячами СВУ, що відбувся в оперному театрі у Харкові від 9 березня до 19 квітня 1930 року. Справа СВУ була початком розгрому українського культурного процесу, що інтенсивно розпочався в УРСР по визвольних змаганнях. Оперний театр у Харкові
 • 5. Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ) Все священство та активні вірні УАПЦ були заарештовані, заслані та розстріляні НКВД протягом 1930 — 1937 рр. Напередодні Другої світової війни були ліквідовані майже всі прояви УАПЦ в підрадянській Україні. Вже через 7 років ліквідація УАПЦ завершується. Було розстріляно колишнього митрополита УАПЦ Василя Липківського. Василь Липківський
 • 6. В 1931 р. відбувся ще один процес – так званого „Українського національного центру”, за яким були репресовані 50 представників української інтелігенції, серед них: Михайло Грушевський Матвій Яворський
 • 7. 1932–1934 рр. У 1933 р. було заарештовано видатного режисера Леся Курбаса, а організований ним театр „Березіль” – закрито.
 • 8. •Протягом 1933 р. від наукової роботи за політичними звинуваченнями було усунуто 1649 науковців. •У цілому за ці роки Україна втратила близько 500 талановитих письменників. • Влада стояла на заваді творчості таких видатних кінорежисерів, як О. Довженко, І. Кавалерідзе, І. Савченко.
 • 9. Сталіну і партійному керівництву для проведення колективізації на селі потрібна була опора. Сталін розумів, що найбільшим ворогом його планам є клас заможного селянства і тому партія взяла курс на ліквідацію куркульства. Тих, хто чинив найупертіший опір, розстрілювали або масово вивозили в табори примусової праці на Північ чи до Сибіру. Решту позбавляли всієї їхньої власності.
 • 10. Найстрашнішим засобом боротьби сталінської влади проти українського селянства став Голодомор 1932-1933 років. Голодомо́р 1932–1933 років —масовий, навмисно зорганізований радянською владою голод , що призвів до багатомільйонних людських втрат. Викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництва Радянського Союзу на чолі зі Сталіним, розрахованими на придушення українського національно- визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.
 • 11. У грудні 1934 р. у справі так званого „Українського центру білогвардійців-терористів” було засуджено до розстрілу 28 представників української інтелігенції. Черговими жертвами репресій стали: Микола Куліш Микола Зеров Євген Плужник
 • 12. Отже, в 30-ті роки терор був тотальним, охоплював усі верстви населення. У суспільстві поширилися доноси, взаємна підозра, пошуки „ворогів народу”. Головним наслідком масових репресій було фізичне винищення найбільш активної та інтелектуальної частини нації і тотальне розтління тих, кого терор не зачепив. Шляхом репресій відбулося остаточне утвердження сталінського тоталітарного режиму в СРСР і в Україні зокрема.

Related Documents