Polyester yapısı
Polyester kelimesi, bileşik bir kelime olup, “çok
anlamındaki “POLY” ve organik bir tuzu ifade eden
kimya...
Geçmişi
İlk sentetik polyester olan gliserin ftalat su geçirmezlik özelliği elde etmek
için I. Dünya Savaşı’nda kullanılmı...
Özellikleri
Yumuşak, pütürlüdür.
Güçlüdür, çekme ve aşınmaya karşı dirençlidir.
Yıkanabilir, kuru temizlenebilir.
Çabuk ku...
POLYESTER LİFLERİNİN
FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
Kolay kopmaz. Kopma dayanımı 4,5-5,5 g/denye
dir.
Kopma anındaki uzama yüzdesi %...
POLYESTER LİFLERİNİN
KİMYASAL ÖZELLİKLERİ
Asitlere karşı dayanıklı, bazlara karşı dayanıksızdır.
Yükseltgen ve indirgen ma...
Polyester yapısı ve özellilkler
Polyester yapısı ve özellilkler
of 7

Polyester yapısı ve özellilkler

Published on: Mar 4, 2016


Transcripts - Polyester yapısı ve özellilkler

  • 1. Polyester yapısı Polyester kelimesi, bileşik bir kelime olup, “çok anlamındaki “POLY” ve organik bir tuzu ifade eden kimyasal bir terim olan “ESTER” den oluşur. Polyester ifadesini “ÇOK SAYIDA ORGANİK TUZ” olarakta ifade edebiliriz. Ayrıca ester molekülleri zincirini POLİMER olarak da tanımlayabiliriz. Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyonel grupları içeren yoğuşma polimerleridir.Polyesterler doğada bulunmasına karşın, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir.
  • 2. Geçmişi İlk sentetik polyester olan gliserin ftalat su geçirmezlik özelliği elde etmek için I. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. Doğal polyesterler 1830’lu yıllardan beri bilinmektedir. Polyester kelimesinin yaygın kullanımı polyester liften gelen kumaşı belirtir. Polyester giysiler, doğal liflerle karşılaştırıldığında, daha az doğal hissedilir. Polyester lifler sıklıkla pamuk lifleri ile beraber , daha iyi özelliklere sahip giysiler üretmekte kullanılır.
  • 3. Özellikleri Yumuşak, pütürlüdür. Güçlüdür, çekme ve aşınmaya karşı dirençlidir. Yıkanabilir, kuru temizlenebilir. Çabuk kurur. Kırışmaya karşı dirençlidir, ısı uygulandığında kıvrılma özelliği vardır. Kimyasallara karşı dayanıklıdır. Statik ve tüylenme problemi olabilir. Düşük emiliminden dolayı pas çıkarma problem olabilir
  • 4. POLYESTER LİFLERİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ Kolay kopmaz. Kopma dayanımı 4,5-5,5 g/denye dir. Kopma anındaki uzama yüzdesi %15-25 tir. Özgül ağırlığı 1,38 g/cm³ tür. Normal şartlarda nem oranı %0,4 tür. Enine kesitleri genellikle yuvarlaktır. Özel amaçlarla üretilen bazı liflerin kesitleri değişik olabilir. Merserizasyon işlemi yapıldığında bir miktar çekme ve mukavemetinde çok az azalma görülür.
  • 5. POLYESTER LİFLERİNİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ Asitlere karşı dayanıklı, bazlara karşı dayanıksızdır. Yükseltgen ve indirgen maddelere karşı dayanıklıdır. Birçok çözücü içerisinde çözünmemekle beraber, fenol ve türevleri, benzilalkol, m-kresol gibi bazı çözgenler içerisinde kolaylıkla çözünmektedir. Elektriği iletme özellikleri iyidir. Az rutubet absorbe etmesi sayesinde elektrik iletkenliği düşüktür. Güve ve zararlı böceklerden etkilenmez. Aynı şekilde küf ve mantar gibi mikroorganizmalardan da zarar görmez. Gün ışığından fazla etkilenmez..

Related Documents