Kilkadziesiąt tysięcy ofert nieruchomości w jednym miejscu: www.metrohouse.pl
Rada 1: Sprawdź dokumenty najemcy
Przy podpi...
Kilkadziesiąt tysięcy ofert nieruchomości w jednym miejscu: www.metrohouse.pl
nieruchomości, jej wyposażenie. Dodatkowo
mo...
of 2

Porady Metrohouse: Wynajmuj bezpiecznie swoje swoje mieszkanie

Metrohouse radzi, na co zwrócić uwagę wynajmując swoje mieszkanie najemcom. Jeśli masz mieszkanie na wynajem, musisz koniecznie przeczytać!
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Real Estate      


Transcripts - Porady Metrohouse: Wynajmuj bezpiecznie swoje swoje mieszkanie

  • 1. Kilkadziesiąt tysięcy ofert nieruchomości w jednym miejscu: www.metrohouse.pl Rada 1: Sprawdź dokumenty najemcy Przy podpisaniu umowy poproś potencjalnego najemcę o wylegitymowanie się dwoma rodzajami dokumentów, np. dowodem osobistym i prawem jazdy/paszportem. Niby prosta czynność, a znacznie zmniejsza ryzyko posługiwania się fałszywym dokumentem. Dzięki Metrohouse możesz sprawdzić dokumenty najemcy w bazie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Rada 2: Zadawaj mnóstwo pytań Jeśli masz wątpliwości, zapytaj przyszłego najemcę o sytuację materialną, lub poproś o zaświadczenie o wysokości zarobków. Wynajem mieszkania jest rodzajem biznesu, nie możesz sobie pozwolić na potencjalnie niewypłacalnego kontrahenta. O ile biuro nieruchomości ma podpisane stosowne umowy z operatorami baz danych, zaoferuje sprawdzenie kontrahenta w bazach BIG. Rada 3: Masz prawo do inspekcji lokalu Obawiasz się, że najemca nie będzie należycie dbał o mieszkanie? W umowie zapewnij sobie prawo do inspekcji nieruchomości. Nie możesz bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności. Rada 4: Sam płać opłaty za czynsz Aby zlikwidować ryzyko powstania zaległości w płatnościach za czynsz odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz opłaty za bieżącą eksploatację mediów, w umowie zagwarantuj sobie płatność wszystkich tych należności wraz z czynszem wynajmu. Rada 5: Pamiętaj o kaucji Kaucja stanowi podstawowe zabezpieczenie przy wynajmie mieszkania/domu. Jej wysokość nie powinna być niższa niż wartość jednomiesięcznego czynszu. Kaucję pobierz w momencie przekazania nieruchomości najemcy. Rada 6: Przygotuj dokładny protokół Podstawą wydania nieruchomości jest protokół zdawczo-odbiorczy. W protokole dokładnie opisz stan techniczny Porady Metrohouse Wynajmuj bezpiecznie
  • 2. Kilkadziesiąt tysięcy ofert nieruchomości w jednym miejscu: www.metrohouse.pl nieruchomości, jej wyposażenie. Dodatkowo możesz zrobić zdjęcia, zarchiwizować je na płycie CD i załączyć do protokołu. Rada 7: Umów się na miesięczny czynsz W umowie wymagaj płatności czynszu w odstępach miesięcznych. Jeśli zgodzisz się pobierać należny czynsz w rzadszych odstępach czasu, maleją twoje szanse na sprawne odzyskanie należnych kwot. Rada 8: Nie unikaj Urzędu Skarbowego Nie unikaj odprowadzania podatku za wynajem nieruchomości. Przy ew. kwestiach spornych z najemcą nie będziesz mieć oporów, by skierować sprawę do sądu. Rada 9: Skorzystaj z dobrodziejstw najmu okazjonalnego Możesz podpisać umowę w formie aktu notarialnego, co jest gwarancją, że najemca dobrowolnie podda się egzekucji komorniczej. Rada 10: Koniecznie ubezpiecz mieszkanie Pamiętaj o ubezpieczeniu rzeczy znajdujących się w mieszkaniu. Rada 11: Zadbaj o dobrą umowę Często konflikty pomiędzy stronami są następstwem źle skonstruowanej umowy, na bazie przypadkowego szablonu, który nie zabezpiecza w należytym stopniu żadnej ze stron. Przed jej podpisaniem poradź się specjalisty: prawnika lub pośrednika. Rada 12: W razie wątpliwości odpuść Po rozmowie z potencjalnym najemcą mnożą Ci się wątpliwości? Jeśli najemca nie przekonuje Cię po pierwszym spotkaniu, za każdym razem nie będziesz pewien najemcy. Może w takiej sytuacji odstąpić od umowy?

Related Documents