Polecana miejscowość BYTOM
Miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na
Górnym Śląsku, w województwie śląs...
źródło: WIKIPEDIA
Z Dąbrowy Górniczej kierujemy się na Będzin DW910, następnie na Michałkowice DK94,
następnie ul. Siemianowicką dojedziemy ...
Straż w Bytomiu W początkach XIX stulecia powołano w Bytomiu
Państwowe Towarzystwo Ubezpieczenia od ognia, do
którego obow...
Pierwsze przedmieścia Bytomia powstały w średniowieczu i mieściły się poza
murami obronnymi miasta, były to Błotnica, Dyng...
W Bytomiu niegdyś działało 11 kopalń i 2 huty
żelaza. Dziś z przemysłu ciężkiego w mieście została
tylko kopalnia Bobrek-C...
Czy w Bytomiu znajduje się najkrótsza linia
tramwajowa ?
TAK
NIE
NIE WIEM
BRAWO !!!!
Kolejny slajd
Źródła:
https://maps.google.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bytom
http://www.bytom.pl/straz/
http://www.bytomski.pl/
http:...
Prezentacja in fpptx
Prezentacja in fpptx
of 11

Prezentacja in fpptx

Bytom
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      


Transcripts - Prezentacja in fpptx

  • 1. Polecana miejscowość BYTOM Miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej. Bytom położony jest w centralnej części Wyżyny Śląskiej na Wyżynie Miechowickiej, części Płaskowyżu Bytomsko-Katowickiego. Bytom jest miastem na prawach powiatu. Mieszkańcy wybierają do rady miasta 25 radnych. Organem wykonawczym jest prezydent miasta. Siedzibą władz jest Urząd Miasta przy ul. Parkowej. Prezydent Damian Bartyla, Powierzchnia 69,44 km², Wysokość 249-330 m n.p.m.
  • 2. źródło: WIKIPEDIA
  • 3. Z Dąbrowy Górniczej kierujemy się na Będzin DW910, następnie na Michałkowice DK94, następnie ul. Siemianowicką dojedziemy do Bytomia.
  • 4. Straż w Bytomiu W początkach XIX stulecia powołano w Bytomiu Państwowe Towarzystwo Ubezpieczenia od ognia, do którego obowiązkowo należeli i opłacali składki wszyscy właściciele nieruchomości. Składki od budynków drewnianych były wyższe niż dla budynków murowanych, niemniej i tak były dużym obciążeniem dla mieszkańców. W 1850 roku miasto odrzuciło projekt powołania zawodowej straży pożarnej, utrzymując nadal obowiązkową służbę przeciwpożarową. Jednostki Ratowniczo Gaśnicza w Bytomiu od kilku lat jest najczęściej dysponowaną jednostką w Polsce. Strażacy z Bytomia wyjeżdżają do akcji średnio 2800 razy w ciągu roku, co daje średnio jeden wyjazd na trzy godziny. Najstarszy kursujący tramwaj w Polsce Wyjątkową atrakcją, jakiej nie ma żadne inne miasto w Polsce, jest jednotorowa linia tramwajowa (obecnie nr 38) na ul. Piekarskiej, eksploatowana od 1913 r. do chwili obecnej. Ma zaledwie 1340 m, a czas przejazdu między czterema przystankami wynosi ok. sześciu minut. Po prawie stuletnim torowisku kursują codziennie, średnio co 20 minut, dwa zabytkowe wagony typu N. Jeden o numerze 954, o wdzięcznym imieniu Paulek. Zobacz prezentacje jeszcze raz….
  • 5. Pierwsze przedmieścia Bytomia powstały w średniowieczu i mieściły się poza murami obronnymi miasta, były to Błotnica, Dyngos, przedmieście Gliwickie oraz Krakowskie. Z czasem miasto wchłonęło pobliskie wsie, osady i kolonie – Małe Pole (Kleinfeld), Duże Pole (Grossfeld) oraz Dąbrowę Miejską. Do 1922 roku dzielnicą (eksklawą niełączącą się bezpośrednio z resztą miasta) Bytomia był Czarny Las – późniejszy Nowy Bytom. Odłączony został od reszty miasta przez poplebiscytową granicę. W 1927 roku do Bytomia przyłączono Rozbark, który obecnie został w większości wchłonięty przez centrum. W 1951 roku w wyniku reformy administracyjnej zlikwidowano powiat bytomski, a do miasta jako dzielnice przyłączono Bobrek, Karb (gmina Bobrek-Karb), Łagiewniki (gmina Łagiewniki (województwo katowickie)), Miechowice (gmina Miechowice) oraz Szombierki (gmina Chruszczów). Po reformie administracyjnej w 1975 roku zniesiono podział na dzielnice, a nowymi częściami Bytomia stały się Stolarzowice i Górniki (gmina Stolarzowice) oraz Radzionków z dzielnicami Rojca, Stroszek, Vitor, Sucha Góra i Blachówka.
  • 6. W Bytomiu niegdyś działało 11 kopalń i 2 huty żelaza. Dziś z przemysłu ciężkiego w mieście została tylko kopalnia Bobrek-Centrum. W styczniu 2008 roku oddano do użytku 1. etap Bytomskiego Parku Przemysłowego na zrekultywowanych terenach po zamkniętych zakładach górniczo-hutniczych „Orzeł Biały”. Prowadzone z naruszeniem prawa prace górnicze skutkują licznymi szkodami górniczymi.
  • 7. Czy w Bytomiu znajduje się najkrótsza linia tramwajowa ? TAK NIE NIE WIEM
  • 8. BRAWO !!!! Kolejny slajd
  • 9. Źródła: https://maps.google.pl http://pl.wikipedia.org/wiki/Bytom http://www.bytom.pl/straz/ http://www.bytomski.pl/ http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/2372 1,bytom-najstarszy-kursujacy-tramwaj-w- polsce.html