Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent nie zgadza się z narzucaniem państwom Unii Europejskiej
systemu kwotowego dotyczącego ...
Platforma Obywatelska
Platforma Obywatelska uważa, że w sprawie kryzysu migracyjnego potrzeba
kompleksowego oraz odpowiedz...
8.09.15, Premier Ewa Kopacz w TVP Info
10.09.15, Wystąpienie premier Ewa Kopacz
Musimy pamiętać, że Polska też kiedyś
korz...
Prawo i Sprawiedliwość
Beata Szydło podczas wizyty w Szydłowcu
Myślę, że jeżeli rozmawiamy o tej
solidarności europejskiej...
4.09.15, Elżbieta Witek, rzecznik PiS
w rozmowie z Marcinem Zaborskim w radiowej Trójce
Przede wszystkim musimy pamiętać o...
Razem
Stanowisko RAZEM w sprawie uchodźców przyjęte w dniu 4.09.2015 przez
Radę Krajową:
Partia Razem chce, by Polska real...
gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek
pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcz...
Polskie Stronnictwo Ludowe
Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej
podczas Forum Ekonomicznego w K...
Partia KORWiN
Janusz Korwin-Mikke podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim
Polska nie ma problemu z imigrantami. Pols...
Sojusz Lewicy Demokratycznej
Leszek Miller w TVP Info
Podzielam pogląd pani premier, że sprawa uchodźców to
sprawa narodow...
Twój Ruch
Janusz Palikot na swoim blogu www.palikot.pl
W związku z zaproszeniem skierowanym do liderów partii
sejmowych, j...
Politycy o uchodźcach
of 12

Politycy o uchodźcach

Politycy o uchodźcach
Published on: Mar 4, 2016
Published in: News & Politics      


Transcripts - Politycy o uchodźcach

 • 1. Prezydent RP Andrzej Duda Prezydent nie zgadza się z narzucaniem państwom Unii Europejskiej systemu kwotowego dotyczącego liczby przyjmowanych uchodźców. Andrzej Duda podkreśla, że nie możemy zajmować się tylko skutkami, czyli napływem uchodźców do Europy. Konieczna jest rozmowa również o przyczynach zaistniałej sytuacji, tj. wojnie, terroryzmie i kwestiach ekonomicznych. 8.09.15, Forum Ekonomiczne w Krynicy Prezydent Andrzej Duda nie pochwala również polityki Unii Europejskiej, która w jego opinii "pokazuje, że każdy kto się tutaj dostanie, zostanie przyjęty niezależnie od przyczyn i będzie musiał być skierowany do jakiegoś kraju i będzie musiał otrzymać jakieś świadczenia". Niebagatelna rzecz - Europa znajduje się w swoistym kole zamkniętym, bo jeżeli Europa przyjmie ten tzw. system kwotowy poprzez narzucenie go państwom Unii Europejskiej, z czym ja osobiście się nie zgadzam, bo uważam, że powinno to być realizowane w miarę możliwości i tego, jak państwa są w stanie pomóc
 • 2. Platforma Obywatelska Platforma Obywatelska uważa, że w sprawie kryzysu migracyjnego potrzeba kompleksowego oraz odpowiedzialnego planu działania. Premier Ewa Kopacz zaprosiła przedstawicieli wszystkich parlamentarnych partii politycznych na spotkanie w tej sprawie. Spotkanie odbyło się bez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 10.09.15, Rafał Trzaskowski (Sekretarz Stanu w MSZ ds. UE) w programie „Kontrwywiad” w RMF FM Mamy do czynienia z katastrofą humanitarną. W związku z tym trzeba będzie wykonać ten ruch i prawdopodobnie otworzyć się na propozycje Komisji Europejskiej. Natomiast nie ma mowy o tym jaka to będzie liczba, bo to zależy od bardzo wielu czynników.(…) Jeżeli nie uszczelnimy granic, jeżeli nie doprowadzimy do jasnego rozróżnienia pomiędzy migrantów ekonomicznych a uchodźców, to nie ma mowy o tym żeby od razu dzielić obciążenia. Najpierw zróbmy te najważniejsze części tego planu, o którym mówiła pani premier.
 • 3. 8.09.15, Premier Ewa Kopacz w TVP Info 10.09.15, Wystąpienie premier Ewa Kopacz Musimy pamiętać, że Polska też kiedyś korzystała z solidarności europejskiej. Teraz ta pomoc, może być swoistą spłatą długu dla Polski. Wiem również, że obowiązkiem polskiego premiera jest solidarność przede wszystkim z własnymi obywatelami. Chciałabym jednak wyraźnie określić polskie stanowisko wobec naszych europejskich partnerów. Po pierwsze musimy jasno sobie powiedzieć: Polski nie stać na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych. Po drugie: żeby nasza solidarność była odpowiedzialna, wszystkie kraje członkowskie muszą zabezpieczyć zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Nie możemy sprawiać wrażenia, że Unia utraciła kontrolę nad swoimi granicami. Po trzecie wreszcie zastrzegamy sobie pełną kontrolę nad procesem weryfikacji przybyłych pod kątem bezpieczeństwa tak, aby być pewnym, że nie żywią wobec krajów, które ich przyjmą złych intencji. (…) W czerwcu podjęliśmy bardzo konkretne decyzje, w tym również o przyjęciu dwóch tysięcy uchodźców. Odpowiedzialnie mówię: jesteśmy gotowi zrobić więcej. Jednak podział obciążeń musi być częścią całościowego planu.
 • 4. Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło podczas wizyty w Szydłowcu Myślę, że jeżeli rozmawiamy o tej solidarności europejskiej, o tych problemach uchodźców to my, Polacy, powinniśmy przede wszystkim, i w tej chwili polski rząd powinien być w tej solidarności z Polakami, którzy są poza granicami naszego kraju. Chcą tu wrócić, a z różnych powodów nie mogą.
 • 5. 4.09.15, Elżbieta Witek, rzecznik PiS w rozmowie z Marcinem Zaborskim w radiowej Trójce Przede wszystkim musimy pamiętać o jednym, że naszym obowiązkiem jest bronić interesów Polski i polskich obywateli. Jeśli oglądamy te obrazy, zwłaszcza z Węgier, to widzimy jak to jest niebezpieczne. Polacy się boją i myślę, że mają tutaj uzasadnione obawy. W związku z tym to nie jest rozwiązanie podzielić ilość imigrantów na takie sektory i zobowiązać Polskę do przyjęcia określonej ilości. (…) Nie dajmy sobie narzucić dyktatu Europy. To nie może być tak, że będzie się nas straszyć, a my będziemy poprawni politycznie. To nie my kolonizowaliśmy tamte obszary, to nie my jesteśmy temu winni, w związku z tym państwa największe, a szczególnie Niemcy powinny się o to zatroszczyć i nie narzucać nam swoich rozwiązań.
 • 6. Razem Stanowisko RAZEM w sprawie uchodźców przyjęte w dniu 4.09.2015 przez Radę Krajową: Partia Razem chce, by Polska realizowała swoje zobowiązania etyczne i polityczne wobec uchodźców, uregulowane prawem międzynarodowym oraz zasadami społecznej solidarności. W sytuacji, gdy tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci są zmuszone uciekać z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi, nie możemy stosować zabarwionej rasizmem i uprzedzeniami polityki zamkniętych drzwi. Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej. Kryzysu związanego z napływem uchodźców do Europy nie rozwiąże budowanie murów na granicach czy działania policyjne wymierzone w przemytników ludzi. Pozytywne efekty może przynieść jedynie bardziej przemyślana polityka międzynarodowa, uczciwa współpraca gospodarcza z globalnym Południem, pomoc humanitarna dla krajów ogarniętych konfliktami, a w chwili obecnej udzielenie schronienia w Europie choć części potrzebujących w oparciu o rekomendacje ONZ. Polska ma w swojej historii piękne przykłady wielkiej gościnności. Możemy przypomnieć o niej teraz. Niezależnie od bieżącej sytuacji u granic Unii Europejskiej, konieczne jest stworzenie w Polsce długofalowej polityki migracyjnej. W jej kształtowaniu będziemy dbali o społeczną równowagę i pokojowe współżycie wszystkich mieszkańców i mieszkanek naszego kraju, co wymaga również działań na rzecz udanej integracji przyjeżdżających oraz zdecydowanej polityki przeciwko rasizmowi.z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i
 • 7. gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej.
 • 8. Polskie Stronnictwo Ludowe Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Nasze możliwości i też nasza solidarność, bo to słowo nie może mieć tylko wymiaru hasła rzucanego na wystąpieniach, ale często musi mieć wymiar praktyczny. To jest ten moment, kiedy ten wymiar praktyczny jest możliwy do sprawdzenia, ale zawsze to musi być w obrębie naszych możliwości. (…) Tutaj potrzebne są specjalne programy, które będą nacelowane na integrację społeczną. Mieliśmy przykład takiego programu, kiedy przyjmowaliśmy uchodźców z Donbasu. Oni też byli zagrożeni wojną, utratą życia i znaleźli spokój w Polsce, takich uchodźców przyjęliśmy ok. 200 osób.
 • 9. Partia KORWiN Janusz Korwin-Mikke podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim Polska nie ma problemu z imigrantami. Polska ma problem z imigrantami, którzy z realizacji absurdalnej doktryny dublińskiej trzyma się w obozach koncentracyjnych i oni z nich chcą uciec z Polski do Niemiec, Austrii i innych krajów. Dlaczego? Dlatego bo w Polsce są znacznie niższe zasiłki socjalne. Jeżeli byśmy zlikwidowali zasiłki socjalne, to wtedy by nie przyjeżdżali do Polski ludzie i do całej Europy ludzie, którzy chcą żyć z zasiłków. Ludzie, którzy chcą pracować są cenni. Natomiast tych się odsyła do kraju, a do nas się bierze ludzi, którzy nie chcą pracować. Jest to absurdalna polityka. Imigranci to zalew Europy śmieciem ludzkim, który nie chce pracować. Ameryka zbudowała potęgę, bo przyjmowała imigrantów chcących pracować, bo nie dawała im żadnych zasiłków, a my niszczymy Europę. I ta polityka grozi upadkiem Europy.
 • 10. Sojusz Lewicy Demokratycznej Leszek Miller w TVP Info Podzielam pogląd pani premier, że sprawa uchodźców to sprawa narodowa, dlatego też złożyliśmy wniosek do prezydium sejmu o informacje rządu w tej sprawie. (…) Oczekujemy Panią Premier w sejmie żeby przedłożyć temat i oczekujemy debaty w tej sprawie. Właśnie dlatego, że sprawa jest poważna. A jeżeli pani premier mówi, że sprawa jest narodowa to reprezentacją narodu jest parlament.
 • 11. Twój Ruch Janusz Palikot na swoim blogu www.palikot.pl W związku z zaproszeniem skierowanym do liderów partii sejmowych, jakie otrzymaliśmy od Pani Premier Ewy Kopacz, na spotkanie ws. uchodźców, jesteśmy zmuszeni odmówić udziału i ponownie zaapelować o sejmową debatę w tej sprawie. Nasze stanowisko opieramy na kilku faktach. Mianowicie kiedy premier Donald Tusk organizował tego typu spotkania zawsze były one poprzedzone telefoniczną konsultacją z liderami partii przed publicznym ogłoszeniem. Po drugie, kiedy pani premier Ewa Kopacz zaproponowała podobną formułę konsultacji po wyborach samorządowych, większość liderów pojawiła się w KPRM. Niestety mimo zapewnień o realizacji konkretnie wskazanych działań i zaplanowania kolejnych spotkań aktywność pani Ewy Kopacz zakończyła się jedynie na obietnicach. Po trzecie w każdym demokratycznym kraju takie sprawy załatwia się profesjonalnie, a naszym zdaniem wcześniejsze zachowania pani premier, będące niczym innym jak działaniami kampanijno-politycznymi powodują, że Twój Ruch odnosi wrażenie o tożsamym zachowaniu wobec dzisiejszego problemu uchodźców. Mając powyższe na uwadze zwracamy się do rządu o pilną informację o sytuacji uchodźców, przedstawioną przed Sejmem. To nie czas na polityczne gry i chowanie się liderów partyjnych oraz obozu rządowego za drzwiami zamkniętej dyskusji. Kryzys migracyjny zasługuje na poważne traktowanie, a Polki i Polacy oczekują merytorycznej debaty w tej sprawie.

Related Documents