Poradnik Affiliando
Darmowe
narzędzia
analityczne dla
Twojej strony
Dokument wewnętrzn...
1. Chcemy mierzyć!
Bycie wydawcą serwisu internetowego nie należy do łatwych zajęć. Starasz się wycisnąć jak najwięcej
z...
Dlaczego też nie porównać dwóch źródeł ruchu internetowego na podstawie kilku
parametrów aby ocenić które źródło daje leps...
3. Wizualizacja
Dane mogą być ciężkie do przeanalizowania kiedy masz tysiące wpisów, pozycji i wartości. Uratować
nas moż...
Feng GUI
Feng GUI pozwala na bardziej niż w przypadku Crazy Egg analizę zachowań użytkowników naszej
strony. Tym razem...
Wnioski:
1. Masz już dobry traffic na stronie? Warto teraz wyeliminować elementy strony które nie
konwertują lub n...
of 6

Poradnik sieci Affiliando - optymalizacja landing page - czesc 6 - Darmowe narzędzia analityczne dla Twojej strony

Kolejna odsłona poradnika sieci partnerskiej Affiliando, który przekazywany jest ekskluzywnie wydawcom i partnerom sieci, jako pierwszym odbiorcom. Szósta część dotyka tematu darmowych narzędzi analitycznych. Jak
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      Technology      Business      


Transcripts - Poradnik sieci Affiliando - optymalizacja landing page - czesc 6 - Darmowe narzędzia analityczne dla Twojej strony

  • 1. Poradnik Affiliando Darmowe narzędzia analityczne dla Twojej strony Dokument wewnętrzny sieci Affiliando. Tylko dla Wydawców i Partnerów Marcin Kowalik 2010-05-31
  • 2. 1. Chcemy mierzyć! Bycie wydawcą serwisu internetowego nie należy do łatwych zajęć. Starasz się wycisnąć jak najwięcej z konwersji, próbujesz ustalić które linki dają najlepszy traffic. Jest jednak spory zbiór narzędzi które mogą pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celi. Które wykonują jakie zadania? Co możemy nimi zmierzyć? Dziś krótkie wprowadzenie do dostępnych darmowych narzędzi analitycznych. Jeżeli posiadasz lub zarządzasz e-commerce-wą stroną internetową, znajdziesz tu pewnie kilka wskazówek znanych Ci już, jak i parę nowych porad. Jeżeli jesteś nowy w świecie afiliacji – wchodząc na nowy grunt powinieneś znać podstawy narzędzi mierzących kluczowe parametry na Twojej stronie. 2. Analiza Analiza to pierwszy krok do zrozumienia co dzieje się na Twojej stronie. Google Analytics zapewnie wsparcie dla podstawowych problemów. Jeżeli potrzebujesz bardziej dogłębnej analizy lub zarządzasz serwisem o większym trafficu – warto się zastanowić nad oprogramowaniem typu Coremetrics, Omniture lub Webtrends. Zaawansowane segmenty Zaawansowane segment w Google Analytics pozwalają na normalną pracę, jak dotychczas z Analytics, ale w obrębie małego obszaru danych. Jak może być to pomocne? Wyobraźmy sobie że Twój Serwis funkcjonuje na rynkach polskim i niemieckim. Możesz stworzyć dwa zaawansowane segmenty dla użytkowników polskich i niemieckich. To pozwoli Ci na rozróżnienie zachowań konsumenckich, słów kluczowych, wykorzystania strony dla Polaków i Niemców na Twoim serwisie.
  • 3. Dlaczego też nie porównać dwóch źródeł ruchu internetowego na podstawie kilku parametrów aby ocenić które źródło daje lepszy traffic? Więcej przykładów - advanced segments article. Raporty niestandardowe Domyślny raport od Google Analytics nie jest doskonały. Możesz dodać do raportu parametry które są dla Ciebie ważne. Przykładem może być raport zawierający linkujące strony, o średniej wartości per-visit, współczynniku odrzuceń czy czasie spędzonym na stronie. Intelligence Dosyć nowa funkcja w Google Analytics, zdejmująca z nas spory ciężar. Intelligence pozwala zautomatyzować proces raportowania zmieniających się szablonów (scenariuszy) bez potrzeby ustawiania specjalnych raportów. Przykład – jeżeli jednego dnia współczynnik odrzuceń podskoczy o 10% - zobaczysz powiadomienie.
  • 4. 3. Wizualizacja Dane mogą być ciężkie do przeanalizowania kiedy masz tysiące wpisów, pozycji i wartości. Uratować nas może wizualizacja danych – czyli szybki i ogólny wgląd w dane, bez przeładowania nimi. Heatmapy Heatmapy dają możliwość łatwego spojrzenia na naszą stronę www oczami jej użytkowników, bez potrzeby angażowania dużych środków finansowych czy ludzkich. Dzięki nim możemy też dowiedzieć się co ludzie robią, w zależności od długości strony, rozmiaru, czy ułożenia elementów. Nie bylibyśmy w stanie tego ocenić na podstawie samych analiz danych. Testuj heatmapy na swoich najważniejszych stronach: stronach produktowych, landing pages, stronach z wynikami wyszukiwania, check-out pages. Dzięki temu dowiesz się jakie informacje lub elementy graficzne są ignorowane, a które funkcjonują dobrze. Świetnym darmowym narzędziem do tworzenia heatmap jest Crazyegg. Pozwala na podglądanie trendów w zachowaniach użytkowników na stronie internetowej w czterech trybach graficznych.
  • 5. Feng GUI Feng GUI pozwala na bardziej niż w przypadku Crazy Egg analizę zachowań użytkowników naszej strony. Tym razem możemy sprawdzić które elementy przyciągają zainteresowanie i w jakiej kolejności. Oprogramowanie wykorzystuje algorytmy do symulacji eye-trackingu. Jest to użyteczne dla sprawdzenia czy projekt spełnia oczekiwania pod kątem usability. Jest jeden minus – musimy zapłacić parę dolarów.
  • 6. Wnioski: 1. Masz już dobry traffic na stronie? Warto teraz wyeliminować elementy strony które nie konwertują lub nie spełniają założeń usability. 2. Na rynku istnieją podstawowe, darmowe narzędzia do analizy stron www. 3. Ważne jest odpowiednie zdefiniowanie celu testów i analizy, np.: wzrost bogunce rate, ocena jakości trafficu itp. 4. Pamiętaj o minimalnej masie statystycznej – aby cokolwiek testować i analizować musimy mieć co najmniej 1.500 odwiedzin w okresie testu. 5. Nic nie zastąpi jednak testów z żywymi userami.