ESPAGNE
HISZPANIA
szkoła Luis Tejada
El Puerto de Santa María - miasto portowe w południowo-zachodniej
Hiszpanii, w regi...
FRANCE
FRANCJA
szkoła Le Lycée Voltaire
Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad
Loarą. S...
ITALIE
WŁOCHY
scuola secondaria G. Bovio
Foggia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji
Foggia...
ROUMANIE
RUMUNIA
Şcoala gimnazialâ “Eugen Ionescu” Slatina
Slatina – miasto w Rumunii, stolica okręgu Aluta, nad rzeką A...
POLOGNE
POLSKA
Gimnazjum nr. 2 im. Jana Pawła II
Luboń – miasto w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powi...
ALLEMAGNE
NIEMCY
Szkoła Europaschule Erkelenz
Erkelenz – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia PółnocnaWestfal...
of 6

Nasi partnerzy

informacje zebrane przez Olka Koniecznego
Published on: Mar 3, 2016
Published in: Education      


Transcripts - Nasi partnerzy

  • 1. ESPAGNE HISZPANIA szkoła Luis Tejada El Puerto de Santa María - miasto portowe w południowo-zachodniej Hiszpanii, w regionie Andaluzja, prowincji Kadyks. W mieście rozwinął się przemysł winiarski. W mieście znajduje się stacja kolejowa El Puerto de Santa María. W El Puerto de Santa María znajduje się kilka zabytków np.:  Plaza de Toros, jedna z największych i najbardziej znanych aren corridy w Hiszpanii  XIII-wieczny zamek św. Marka (hiszp. Castillo San Marcos)  kościół Mayor Prioral z XIII wieku, położony przy głównym placu miasta - Plaza Mayor.
  • 2. FRANCE FRANCJA szkoła Le Lycée Voltaire Orlean (fr. Orléans) – miasto i gmina w środkowej Francji, położone nad Loarą. Stolica Regionu Centralnego i departamentu Loiret. Ważny ośrodek przemysłowy i usługowy. Według danych na rok 2008 gminę zamieszkiwało 116 515 osób (podczas gdy w Luboniu w 2011r. zamieszkiwało 30 066 osób), a gęstość zaludnienia (w Orleanie 2008) wynosiła 4239 osób/km². Miasto położone jest nad rzeką Loarą w miejscu, gdzie zmienia ona swój kierunek z północno-zachodniego na południowo-zachodni i gdzie wpadają do niej dwa dopływy. Orlean szczególnie związany jest z postacią Joanny d'Arc, która tutaj odparła atak wojsk angielskich. Dziś miasto otoczone jest przez mniejsze miejscowości (m.in. Chapelle-Saint-Mesmin, Fleury-les-Aubrais, Olivet, Saint-Jean-de-la-Ruelle), które wraz z Orleanem tworzą jedną aglomerację (tzw. Agglomération Orléans Val de Loire, w skrócie AgglO), liczącą 271 017 mieszkańców (2008). W Orleanie jest wiele interesujących zabytków m.in.:  Katedra św. Krzyża,  Hôtel Groslot  Dom Joanny d’Arc
  • 3. ITALIE WŁOCHY scuola secondaria G. Bovio Foggia – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Apulia, w prowincji Foggia. Leży na Nizinie Tavoliere. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkują 156 072 osoby (w Luboniu w 2011r. zamieszkiwało 30 066 osób) w tym 288,1 os./km² (Foggia). 28 sierpnia 1867 urodził się tutaj kompozytor Umberto Giordano. W miejscowości znajduje się stacja kolejowa Foggia. W tej miejscowości znajduje się też kilka zabytków m.in.:  katedra (XII-XVIII w.)  Renesansowy pałac De Rosa.
  • 4. ROUMANIE RUMUNIA Şcoala gimnazialâ “Eugen Ionescu” Slatina Slatina – miasto w Rumunii, stolica okręgu Aluta, nad rzeką Alutą. Jest zamieszkane przez 79 171 osób (2002). Pierwsza wzmianka o Slatinie pochodzi z 20 stycznia 1386 roku. Nazwa miasta może pochodzić z języka słowiańskiego i oznaczać Slam-tinę, czyli słony ląd, lecz także prawdopodobne jest pochodzenie nazwy z łacińskiej Salatiny. W Slatinie mieści się jedna z największych przetwórnia aluminium w Europie Środkowej (fabryka ALRO). W miejscowości Slatina znajduje się m.in. zabytek:  Monastyr Slatina – obronny monastyr z cerkwią pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego znajdujący się we wsi Slatina, w północnej Rumunii.
  • 5. POLOGNE POLSKA Gimnazjum nr. 2 im. Jana Pawła II Luboń – miasto w centralnej części województwa wielkopolskiego, w powiecie poznańskim, położone nad rzeką Wartą, w jej Poznańskim Przełomie. Stosunkowo duża liczba mieszkańców w porównaniu do niewielkiej powierzchni 13,5 km², na której rozciąga się miasto sprawia, że Luboń znajduje się na liście stu najgęściej zaludnionych miast w Polsce. Obecnie działa tu przemysł chemiczny – Luvena, budowlany oraz wiele innych podmiotów gospodarczych; dawniej występował również przemysł spożywczy i metalurgiczny. Według danych z 31 marca 2011, miasto liczyło 29 832 mieszkańców. Miasto utworzono 13 listopada 1954 roku, w wyniku nadania gromadzie Luboń ( Luboń, Żabikowo, Lasek) praw miejskich. Zabytki w Luboniu:  Kościół św. Barbary  Pomnik Siewcy  Kościół św. Jana Bosko
  • 6. ALLEMAGNE NIEMCY Szkoła Europaschule Erkelenz Erkelenz – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia PółnocnaWestfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Heinsberg. Powierzchnia miasta wynosi 117,35km², zaś populacja z grudnia 2010r. wynosi 44 457 osób (379 osób/km²)