WSB
Polecana miejscowość:
Wrocław
Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba
władz województ...
WSB
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wroclaw
Jak dojechać
WSB
Atrakcje
WSB
WSB
Wrocław -
informacje
Prognoza
pogody
Mapa
Wrocławia
Historia miasta
WSB
Likwidacja murów i bram miejskich dokonana została w latach 1807-1838; dało
to miastu możliwość szybki...
Gospodarka
WSB
Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce, jest
obecnie jednym z najprężniej rozwijających się
bizne...
Sprawdź się!
WSB
Nad jaką rzeką leży Wrocław?
Nad Wisłą
Nad Wartą
Nad Odrą
Brawo!
WSB
Kolejny slajd
Źródła wykorzystane w
prezentacji
WSB
 www.wikipedia.pl
 www.googlemaps.pl
 www.zumi.pl
 www.wroclaw.pl
of 11

Prezentacja wrocław daria bochniak.

Wroclove
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Data & Analytics      


Transcripts - Prezentacja wrocław daria bochniak.

 • 1. WSB
 • 2. Polecana miejscowość: Wrocław Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska. Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – 633 802 mieszkańców[, piąte pod względem powierzchni – 293 km². Dawna stolica księstwa wrocławskiego, siedziba władz pruskiej prowincji Śląsk i rejencji wrocławskiej. Od 28 czerwca 1946 stolica województwa wrocławskiego. Od 1 stycznia 1999 stolica województwa dolnośląskiego. Wrocław znalazł się w rankingu firmy doradczej Mercer "Najlepsze miasta do życia" w roku 2015 oraz został w tym rankingu ujęty jako miasto wyrastające na centrum biznesowe. Wrocław jako jedyne polskie miasto znalazł się w pierwszej dziesiątce miejsc wartych odwiedzenia w rankingu brytyjskiego dziennika The Guardian. WSB
 • 3. WSB http://pl.wikipedia.org/wiki/Wroclaw
 • 4. Jak dojechać WSB
 • 5. Atrakcje WSB
 • 6. WSB Wrocław - informacje Prognoza pogody Mapa Wrocławia
 • 7. Historia miasta WSB Likwidacja murów i bram miejskich dokonana została w latach 1807-1838; dało to miastu możliwość szybkiego rozwoju urbanistycznego. Przyczyniło się do niego także przywrócenie w 1808 samorządności i autonomicznych władz miejskich, jak również sekularyzacja majątków kościelnych w 1810. Nowe prawo miejskie (Städteordnung) z 19 listopada 1808 przyłączyło do Wrocławia znaczne obszary przedmieść zwiększając powierzchnię miasta kilkakrotnie: z 3,55 km² w obrębie murów do 20,5 km² po roku 1808. 3 sierpnia 1811 nastąpiło połączenie kolegium jezuitów – Akademii Leopoldyńskiej z protestanckim Uniwersytetem Viadrina z Frankfurtu nad Odrą i utworzenie we Wrocławiu nowego „Śląskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Wilhelma” (Schlesische Friedrich-Wilhelm- Universität zu Breslau), z pięcioma wydziałami: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii. Fryderyk Wilhelm III w 1813 roku we Wrocławiu ustanowił najsłynniejsze niemieckie odznaczenie wojskowe – Żelazny Krzyż. Także w tym roku we Wrocławiu narodziły się czarno-czerwono-złote barwy narodowe Niemiec. Wiek XIX to szybki rozkwit miasta i postępujący rozwój przemysłu. W 1840 uruchomiono pierwszą linię omnibusową, a 22 maja 1842 linię kolejową Wrocław – Oława, wkrótce przedłużoną aż na Górny Śląsk, gdzie łączyła się z koleją wiedeńsko-warszawską. W 1846 uruchomiono połączenie kolejowe z Berlinem, a w 1847 z Wiedniem, Krakowem i Dreznem.
 • 8. Gospodarka WSB Wrocław, czwarte co do wielkości miasto w Polsce, jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się biznesowych i turystycznych ośrodków w kraju. Położenie przy drugiej co do ważności autostradzie w Europie – trasie A 4 łączącej m.in. Monachium, Drezno, Wrocław, Katowice, Kraków aż do Kijowa – powoduje, że miasto i miejscowości ościenne są bardzo chętnie wybierane jako miejsce na inwestycje produkcyjne lub usługowe.
 • 9. Sprawdź się! WSB Nad jaką rzeką leży Wrocław? Nad Wisłą Nad Wartą Nad Odrą
 • 10. Brawo! WSB Kolejny slajd
 • 11. Źródła wykorzystane w prezentacji WSB  www.wikipedia.pl  www.googlemaps.pl  www.zumi.pl  www.wroclaw.pl

Related Documents