Polecane miejsce
Olkusz
 Średniowieczne miasto położone na zachodnich rubieżach Wyżyny
Krakowsko-Częstochowskiej.
 Na terenie Olkusza już we wcz...
Źródło grafiki:
http://en.wikipedia.org/wiki/Olkusz
 Najlepiej z Dąbrowy Górniczej dostać się do Olkusza minibusem kursującym
z centrum miasta ( np. Firmy Kayatrans) bezpośr...
 Corocznie w mieście odbywają się Dni Olkusza, w czasie których odbywają
się ciekawe koncerty i zabawy. Dostępne są też w...
 W pobliżu Olkusza znajdują się ruiny zamku Rabsztyn w miejscowości o tej
samej nazwie leżącej na szlaku Orlich Gniazd.
...
 Według legend pod Zamkiem Rabsztyn ciągną się podziemne korytarze.
Według jednych prowadzić miały na Januszkową Górę, we...
 W którym roku Olkusz uzyskał prawo delegowania przedstawicieli do Sądu
Sześciu Miast?
 A. W 1400 roku.
 B. W 1515 roku...
 Obejrzyj jeszcze raz!
 Źródła:
1. Wikipedia
2. http://www.zamek-rabsztyn.pl/index.php/zamek/legendy
3. http://herbymias...
Prezentacja polecane miejsca
Prezentacja polecane miejsca
of 11

Prezentacja polecane miejsca

Olkusz
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Presentations & Public Speaking      


Transcripts - Prezentacja polecane miejsca

  • 1. Polecane miejsce Olkusz
  • 2.  Średniowieczne miasto położone na zachodnich rubieżach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.  Na terenie Olkusza już we wczesnym średniowieczu rozwinęło się górnictwo, ze względu na płytko położone pokłady srebra. W tym też okresie miasto przeżywało okres swojej największej świetności. W roku 1356 miasto zyskało prawo delegowania swoich przedstawicieli do nowo powstałego Sądu Sześciu Miast który był najwyższym organem sądowniczym dla miast Małopolski.  Obecnie miasto kojarzone jest głównie z kopalnią cynku i ołowiu, jak również z Emaliernią Olkusz.  Miasto zamieszkuje obecnie 36 993 mieszkańców.  Na terenie Olkusza znajdują się liczne zabytki w tym między innymi: Bazylika Św. Andrzeja, z malowidłami ściennymi i zabytkowymi ,renesansowymi organami, Muzeum Afrykanistyczne oraz średniowieczny cmentarz żydowski, Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.
  • 3. Źródło grafiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Olkusz
  • 4.  Najlepiej z Dąbrowy Górniczej dostać się do Olkusza minibusem kursującym z centrum miasta ( np. Firmy Kayatrans) bezpośrednio lub wsiąść w minibus relacji Katowice- Olkusz  Innym możliwym środkiem komunikacji są pociągi, ale te kursują znacznie rzadziej niż minibusy.
  • 5.  Corocznie w mieście odbywają się Dni Olkusza, w czasie których odbywają się ciekawe koncerty i zabawy. Dostępne są też wówczas liczne atrakcje dla dzieci.  Będąc w Olkuszu warto odwiedzić słynny pub Baszta, który jak sama nazwa wskazuje mieści się w odrestaurowanej średniowiecznej baszcie.  W bazylice św. Andrzeja co jakiś czas organizowane są koncerty organowe, które charakteryzują się unikatową atmosferą.
  • 6.  W pobliżu Olkusza znajdują się ruiny zamku Rabsztyn w miejscowości o tej samej nazwie leżącej na szlaku Orlich Gniazd.  Obecnie trwają prace nad odrestaurowaniem zamku.
  • 7.  Według legend pod Zamkiem Rabsztyn ciągną się podziemne korytarze. Według jednych prowadzić miały na Januszkową Górę, według innych tajemne przejścia łączyć miały zamek z grodem gwarków Olkusz, Srebrnym Miastem nazywanym. Z tymi też przejściami historią związana jest pewna świnia, co uciekłszy przed losem na starosty rabsztyńskiego stole przemierzyła mroczne korytarze i pojawiła się ku zaskoczeniu mieszkańców na olkuskim rynku.
  • 8.  W którym roku Olkusz uzyskał prawo delegowania przedstawicieli do Sądu Sześciu Miast?  A. W 1400 roku.  B. W 1515 roku.  C. W 1356 roku.
  • 9.  Obejrzyj jeszcze raz!  Źródła: 1. Wikipedia 2. http://www.zamek-rabsztyn.pl/index.php/zamek/legendy 3. http://herbymiast.w.interia.pl/l-p.html

Related Documents