• Başlat Menüsünden Çalıştır ' ı açın ve cmd yazın.
Açılan Dos penceresine
telnet ipadresiniz yazarak Entera basın.
Örnek ...
•
* Başlat / Çalıştır / regedt32 yaz.
* Açılan "Kayıt Defteri Düzenleyicisinde" sol taraftaki menüden
"HKEY_LOCAL_MACHINE...
•
* Başlat / Çalıştır / cmd komutunu yazarak Entera basın
* Açılan Dos penceresinde netstat -an yazıp Entera basın
* Yere...
•
Bilgisayarım 'ı tıklayın ve açın adres çubuğuna ipadresinizi yazın. Entera
bastıktan sonra sayfanın açılmasını bekleyin...
•
* HKEY_LOCAL_MACHINE ( yanındaki "+" işaretini tıklayın ve açılan
menüden aşagıdakini bulun)
* Software ( Yukarıdaki gi...
• nternet Explorer açın ve adres çubuğuna ftp://Ipadresiniz
yazın. Entera bastıktan sonra sayfanın açılmasını
bekleyin.
Ör...
Port güvenliği
of 7

Port güvenliği

Published on: Mar 4, 2016


Transcripts - Port güvenliği

  • 1. • Başlat Menüsünden Çalıştır ' ı açın ve cmd yazın. Açılan Dos penceresine telnet ipadresiniz yazarak Entera basın. Örnek : telnet 123.123.123.123 * Dos penceresinde sizden giriş için Şifre isterse kendi belirlediğiniz şifre geçerli olur ve Telnet (23) portu şifreli olarak korumalıdır.. * Yazdığınız adrese veya bağlantıya ulaşılamıyor gibi bir mesaj gelirse Telnet (23) portunuz kapalı ve korumalıdır. * Yazdığınız adres Şifresiz ve direkt olarak açılırsa tehlikelidir ve Telnet (23) portunu kapatmalısınız.
  • 2. • * Başlat / Çalıştır / regedt32 yaz. * Açılan "Kayıt Defteri Düzenleyicisinde" sol taraftaki menüden "HKEY_LOCAL_MACHINE" yanındaki "+"işaretini tıkla. * Açılan menüden Software Microsoft OLE yolunu takip et "Ole" üzerine tıkladığında yan sayfada "EnableDCOM" görüceksin üzerine tıkla ve aç değer verisi bölümüne büyük harf ile N harfini gir. Tamam de pencereyi kapat.Eğer aynı bölümde "EnableRemoteConnect" diye bir seçenek yoksa boşluğa sağ tıkla Yeni / Dize Değeri oluştur oluşan dize değerinin ismini EnableRemoteConnect olarak değiştir.Üzerine tıkla ve değer verisi olarak büyük harf ile N yaz.Tamam diyerek pencereyi kapat. * Software Microsoft RPC yolu üzerinden Rpc yi tıkla.Sağ tarafta bulunan pencereden "DCom Protocols" değer adının üzerine tıkla ve aç.İçinde bulunan değer verisi isimlerinden sadece ncacn_ip_tcp olanı sil. Tamam diyerek pencereyi kapat. * Kayıt düzenleyiciyi kapatarak ayarların etkin olması için Bilgisayarı yeniden başlatın. * Başlat / Çalıştır / cmd yazıp dos penceresinde netstat -an yazdığınızda çıkan sonuçta 135 numaralı portun kapanmış olduğunu görüceksiniz.
  • 3. • * Başlat / Çalıştır / cmd komutunu yazarak Entera basın * Açılan Dos penceresinde netstat -an yazıp Entera basın * Yerel adres bölümünde veya Yabancı adres bölümünde 137, 138, 139 portlarını görüyorsanız bu portları şu şekilde engellemeniz mümkün. * Bilgisayarımı aç / Ağ bağlantılarım / Ağ bağlantılarımı görüntüle / Kurmuş olduğunuz Modem bağlantısının özelliklerini açın * Yerel Ağ bağlantısı Özellikleri penceresinin orta bölümünde bulunan "Internet Iletişim Kuralları ( TCP/IP) yazan yeri çift tıklayarak açın * Gelişmiş seçeneğinden WINS bölümüne geçin * En alta bölümde NETBIOS ayarı yazar.Burada "TCP/IP üzerinde NETBIOS ' u etkileştir" seçeneğini seçerek Tamam ' ı tıklayıp işlemi bitirin. * Bilgisayarını ve modemini yeniden başlatarak ayarların kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. * Tekrar Dos penceresine giderek netstat -an yazıp sonuca bakın portların kapandığını görüceksiniz.
  • 4. • Bilgisayarım 'ı tıklayın ve açın adres çubuğuna ipadresinizi yazın. Entera bastıktan sonra sayfanın açılmasını bekleyin. Örnek : 123.123.123.123 * Şifre penceresi açılırsa kendi belirlediğiniz şifre geçerli olur ve Microsoft-ds (445) portu şifreli olarak korumalıdır. * Yazdığınız sayfaya ulaşılamıyor gibi bir mesaj gelirse Microsoft-ds (445) portunuz kapalı ve korumalıdır. * Yazdığınız adres Şifresiz ve direkt olarak açılırsa tehlikelidir ve Microsoftds (445) portunu kapatmalısınız. Microsoft-DS ( 445 ) Windows işletim sistemlerinin güvenliği için önemli bir porttur.Açık olması demek Internette bulunan saldırganların bu port üzerinden bilgisayarınıza her türlü zararı vermesi demektir. Bu portu kapatmak için yapmanız gerekenler * Başlat / Çalıştır / kutu içine cmd yazarak Dos penceresini açalım netstat an komutunu yazarak Entera basalım 445 portunun olup olmadığına bakalım.Var ise aşagıdakileri uygulayabiliriz. Başlat / Çalıştır / kutu içine regedit.exe yazın Açılan Kayıt Defteri Düzenleyicisinde Sol taraftaki menüden sırasıyla aşağıdakileri bulup uygulayın.
  • 5. • * HKEY_LOCAL_MACHINE ( yanındaki "+" işaretini tıklayın ve açılan menüden aşagıdakini bulun) * Software ( Yukarıdaki gibi aynı işlemi tekrarlayın ) * Microsoft ( Yukarıdaki gibi aynı işlemi tekrarlayın ) * Services ( Yukarıdaki gibi aynı işlemi tekrarlayın ) * NeTBT ( Yukarıdaki gibi aynı işlemi tekrarlayın ) * Parameters (En son olarak bu kutucugun üzerini tıklayarak sağ tarafta bu kutuyla alakalı özelliklerin açılmasını sağlayalım) * Sağ tarafta açılan kutu içinde en altta bulunan " TransportBindName " isimli özelliğin üzerine tıklayarak küçük ayar penceresinin açılmasını sağlayalım. * Değer verisi yazan yerde Device yazmaktadır. Bu veriyi silerek kutuyu boş bırakalım.Tamam diyerek işlemimizi bitirelim. * Kayıt Düzenleyici Defteri Penceresini kapatarak Bilgisayarmızı yeniden başlatalım böylelikle ayarlar kayıt edilmiş ve uygulanmış olucaktır. * Başlat / Çalıştır / kutu içine cmd yazarak Dos penceresini açalım netstat an komutunu yazarak Entera basalım 445 portunun olmadığını görebiliriz.
  • 6. • nternet Explorer açın ve adres çubuğuna ftp://Ipadresiniz yazın. Entera bastıktan sonra sayfanın açılmasını bekleyin. Örnek : ftp://123.123.123.123 * Şifre penceresi açılırsa kendi belirlediğiniz şifre geçerli olur ve Ftp (21) portu şifreli olarak korumalıdır.. * Yazdığınız sayfaya ulaşılamıyor gibi bir mesaj gelirse Ftp (21) portunuz kapalı ve korumalıdır. * Yazdığınız adres Şifresiz ve direkt olarak açılırsa tehlikelidir ve Ftp (21) portunu kapatmalısınız.

Related Documents