Wis awałWis awał
SzymborskaSzymborska
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923r.
w Bninie koło Poznania. Początkowo mieszkała
w Toruniu, później w Krakowie ...
DZIECIŃSTWO
Życie Prywatne Wisławy Szymborskiej
Wisława Szymborska bardzo chroniła
swoją prywatność. W 1948r. wyszła za
mąż za poetę A...
 Dlatego żyjemy (1952)
 Sto pociech (1967)
 Ludzie na moście (1986)
 Koniec i początek (1993)
 Wołanie do Yeti (1957)...
Nagroda Nobla
Wisławie Szymborskiej ok. 19 lat temu, dokładnie 3
października 1996r. przyznano Nagrodę Nobla. Dostała
tę n...
Nagrody
1991r. Otrzymała Nagrodę Goethego
1996r. Nagroda Nobla za poezję
1996r. Nagroda Herdera
1996r. Otrzymała tytuł „Cz...
Cytaty Wisławy Szymborskiej
„Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie
go nie ma”.
 „Żaden dzień sie nie ...
Tablica Pamiątkowa
Po otrzymaniu Nagrody Nobla przez Wisławę
Szymborską na ścianie budynku w którym
mieszkali państwo Szym...
Pomnik Wisławy Szymborskiej w
miejscowości Kurnik
Zbliżająca się 90. rocznica urodzin poetki zmobilizowała
władze miasta d...
Choroby
Wisława Szymborska chorowała na raka
płuc, który był spowodowany paleniem
papierosów.
Pomimo wieku i przestróg prz...
Wisława Szymborska była idolką boksera,
Andrzeja Gołoty. Podobno zarywała noce,
aby obejrzeć go w telewizji jak walczy na
...
Moja Opinia
Moim zdaniem Wisława Szymborska była
bardzo wartościową kobietą. Bardzo
podobają mi się jej wiersze, a szczegó...
Korzystałam
Z wyszukiwarki Google i Wikipedii.
KONIEC
Aleksandra Tupaczewska
of 15

Prezezntacja o wisławie szymborskiej

Szymborska
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      


Transcripts - Prezezntacja o wisławie szymborskiej

 • 1. Wis awałWis awał SzymborskaSzymborska
 • 2. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923r. w Bninie koło Poznania. Początkowo mieszkała w Toruniu, później w Krakowie gdzie chodziła do szkoły powszechnej gimnazjum. W czasie wojny pracowała na kolei. Wtedy zaczęła pisać pierszwsze opowiadania i wiersze. Po wojnie studiowała polonistykę, a następnie socjologię na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. W 1948r. Wyszła za mąż za poetę Adam Włodka. W 1996r. otrzymała Nagrodę Nobla za poezję. Zmarła 1 lutego 2012r.
 • 3. DZIECIŃSTWO
 • 4. Życie Prywatne Wisławy Szymborskiej Wisława Szymborska bardzo chroniła swoją prywatność. W 1948r. wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Nowożeńcy zamieszkali w Legendarnym Domu Literata przy ul. Krupniczej. Jednak poetka rozwiodła się z Włodkiem w 1954r. Od 1969r. Była związana z Kornelem Filipowiczem, aż do jego śmierci w 1990r. Nigdy nie byli małżeństwem i nie mieszkali razem.
 • 5.  Dlatego żyjemy (1952)  Sto pociech (1967)  Ludzie na moście (1986)  Koniec i początek (1993)  Wołanie do Yeti (1957)  Wielka liczba (1976)  Sól (1962)  Pytania zadawane sobie (1954)  Wszelki wypadek (1972) Wisława wydała ponad 20 książek.
 • 6. Nagroda Nobla Wisławie Szymborskiej ok. 19 lat temu, dokładnie 3 października 1996r. przyznano Nagrodę Nobla. Dostała tę nagrodę za „poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Nagrodę odebrała 10 grudnia 1996r. Laureaci, przed uroczystością w Filharmonii Sztokholmskiej, przeszli specjalne szkolenie, podczas którego uczono jak zachować się w obecności króla Szwecji.
 • 7. Nagrody 1991r. Otrzymała Nagrodę Goethego 1996r. Nagroda Nobla za poezję 1996r. Nagroda Herdera 1996r. Otrzymała tytuł „Człowieka roku”
 • 8. Cytaty Wisławy Szymborskiej „Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma”.  „Żaden dzień sie nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy”.  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
 • 9. Tablica Pamiątkowa Po otrzymaniu Nagrody Nobla przez Wisławę Szymborską na ścianie budynku w którym mieszkali państwo Szymborscy umieszczono tablicę pamiątkową
 • 10. Pomnik Wisławy Szymborskiej w miejscowości Kurnik Zbliżająca się 90. rocznica urodzin poetki zmobilizowała władze miasta do postawienia pomnika. Pomnik noblistki to ławeczka, na której siedzi kot ze słynnego wiersza „kot w pustym mieszkaniu”. Wisława Szymborska stoi uśmiechnięta z boku ławki w płaszczu i kapeluszu. W prawej ręce poetka trzyma karteczkę z tytułem wiersza, a fragmenty wiersza są na kartkach na których siedzi kot. Pomnik stoi nad jeziorem niedaleko domu Wisławy.
 • 11. Choroby Wisława Szymborska chorowała na raka płuc, który był spowodowany paleniem papierosów. Pomimo wieku i przestróg przyjaciół i bliskich nie chciała rzucić palenia.
 • 12. Wisława Szymborska była idolką boksera, Andrzeja Gołoty. Podobno zarywała noce, aby obejrzeć go w telewizji jak walczy na ringu. Wisława miała też słabość do skrzydełek z KFC. Poetka czasami prosiła swojego sekretarza, aby przywiózł jej ten przysmak do domu.
 • 13. Moja Opinia Moim zdaniem Wisława Szymborska była bardzo wartościową kobietą. Bardzo podobają mi się jej wiersze, a szczególnie „kot w pustym mieszkaniu”.
 • 14. Korzystałam Z wyszukiwarki Google i Wikipedii.
 • 15. KONIEC Aleksandra Tupaczewska