MAREK KOTAŃSKI
Swoje życie poświęcił pracy z ludźmi żyjącymi na
marginesie społeczeństwa, takimi jak:
--alkoholicy
---- na...
MAREK KOTAŃSKI
Urodził się 11 marca 1942, w Warszawie.
Studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po
studiach pod...
MAREK KOTAŃSKI
W latach 1985-1994 był organizatorem akcji „Łańcuch
Czystych Serc”, w której setki tysięcy młodych ludzi
zł...
MONAR KOTAŃSKIEGO
Przez większość społeczeństwa został zapamiętany jako
twórca MONARU – sieci ośrodków, w których podjął
n...
MONAR KOTAŃSKIEGO
Po latach Marek Kotański wspominał:
„Monar jest wymyślonym przeze mnie słowem, którym
postanowiłem nazwa...
MONAR - POCZĄTKI
Tak Kotański wspominał swoje pierwsze doświadczenia z
narkomanami, którym próbował udzielić pomocy:
„ Nat...
MONAR - METODA
Początki swojej pracy w ośrodku w Głoskowie Kotański
wspomina następująco:
„ I tak miałem dwa programy: pla...
METODA - PODSUMOWANIE
Metodę Monaru Kotański podsumowuje następująco:
„Metoda Monaru polega na adekwatnym do
możliwości cz...
NARKOMANIA
Marek Kotański w następujący sposób definiował
narkomanię:
„ Narkomania - słowo, które kojarzyło się nam przez
...
NARKOMAN
Marek Kotański w następujący sposób definiował
narkomana:
„ Narkoman jest w gruncie rzeczy bezbronnym
człowiekiem...
SPOŁECZEŃSTWO
Marek Kotański w następujący sposób opisywał postawę
społeczeństwa wobec zjawiska narkomanii:
„ Społeczeństw...
PRZESŁANIE DLA NAS
Marek Kotański zostawił nam swoje przesłanie w
następujących słowach:
„ Trzeba chcieć i umieć pomóc tym...
KOTAŃSKI A DOPALACZE
INNE INICJATYWY
HASŁO PRZEWODNIE
ŹRÓDŁA
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kota%C5%84ski
http://pl.wikiquote.org/wiki/Tomasz_Pi%C4%85tek
http://web.archive...
of 16

Prezentacja o marku kotańskim cypriana gburka z klasy 6 a

Marek Kotański
Published on: Mar 4, 2016
Published in: Education      


Transcripts - Prezentacja o marku kotańskim cypriana gburka z klasy 6 a

 • 1. MAREK KOTAŃSKI Swoje życie poświęcił pracy z ludźmi żyjącymi na marginesie społeczeństwa, takimi jak: --alkoholicy ---- narkomani -- bezdomni --- zakażeni wirusem HIV.
 • 2. MAREK KOTAŃSKI Urodził się 11 marca 1942, w Warszawie. Studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach podjął pracę terapeuty w szpitalu psychiatrycznym. Współpracował ze Społecznym Komitetem Przeciwdziałania Alkoholizmowi, angażował się w tworzenie Ruchu "Trzeźwość". W 1974 podjął pracę w Szpitalu Psychiatrycznym w Garwolinie, na oddziale dla osób uzależnionych od narkotyków. Widząc, że tradycyjne metody leczenia nie dają pozytywnych rezultatów, rozpoczął pracę metodą społeczności terapeutycznej. W 1978 w Głoskowie powstał pierwszy ośrodek „Monaru”. Organizował też osady dla osób dotkniętych wirusem HIV i chorych na AIDS w ramach stowarzyszenia „Solidarni Plus”
 • 3. MAREK KOTAŃSKI W latach 1985-1994 był organizatorem akcji „Łańcuch Czystych Serc”, w której setki tysięcy młodych ludzi złączyło dłonie w łańcuchu łączącym Bałtyk z Tatrami, jednocząc się w idei humanitaryzmu. Zorganizowano także wiele koncertów Czystych Serc w których wzięły udział tysiące ludzi. W 1993 założył „Markot” - Ruch Wychodzenia z Bezdomności (obejmujący 100 ośrodków dla bezdomnych, samotnych matek z dziećmi, osób niepełnosprawnych, terminalnie chorych). Rozwinął również system pomocy dla osób opuszczających więzienia, działający od 1994. Zmarł 19 sierpnia 2002 w Warszawie, w wyniku rozległych obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym
 • 4. MONAR KOTAŃSKIEGO Przez większość społeczeństwa został zapamiętany jako twórca MONARU – sieci ośrodków, w których podjął niekonwencjonalne metody leczenia od uzależnień. Obecnie działa w Polsce blisko 160 ośrodków Monaru
 • 5. MONAR KOTAŃSKIEGO Po latach Marek Kotański wspominał: „Monar jest wymyślonym przeze mnie słowem, którym postanowiłem nazwać eksperymentalny Dom Życia dla Narkomanów w Głoskowie [rok zał. 1978 – przyp. CG]. Nie myślałem wtedy, że ten dom i życie w nim, będące swoistym wyzwaniem rzuconym dotychczasowym poglądom na problem narkomanii w Polsce, dadzą początek społecznej organizacji, którą utworzyłem z ludźmi, równie jak ja, ogarniętymi chęcią pomocy narkotyzującej się młodzieży”.
 • 6. MONAR - POCZĄTKI Tak Kotański wspominał swoje pierwsze doświadczenia z narkomanami, którym próbował udzielić pomocy: „ Naturalność moich reakcji, bezradność, ale i chęć działania, obnażenie się ze swoimi słabościami i niepewnością uczyniły mnie autentycznym w ich oczach, uzmysłowiły, że nie chcę podejść ich z pozycji lepszego, wszystkowiedzącego, mającego monopol na życie autorytetu, że nie kontynuuję postawy, której tak bardzo mają dosyć - kreowanej przez rodziców i nauczycieli bez zmazy i skazy. Wszystko to spowodowało, że u kilku chłopców "zaskoczyłem". Zaczęto mnie traktować jak kogoś, z kim można od biedy pogadać. I taki był początek.”
 • 7. MONAR - METODA Początki swojej pracy w ośrodku w Głoskowie Kotański wspomina następująco: „ I tak miałem dwa programy: plan zajęć dla zwierzchników z oświaty, i drugi, nieco odmienny, bardziej surowy i rygorystyczny, który nie mieścił się w wyobrażeniach wielu pedagogów. Na przykład - kiedy w pierwszych dniach naszego pobytu wywaliło szambo i zalało nam korytarze (młodzieży nie chciało się używać papieru toaletowego, tylko gazety), kazałem sprzątać wszystko gołymi rękami. Wstawałem też razem z nimi o czwartej rano i biegliśmy skonani parę kilometrów po to tylko, żeby się zmęczyć i przemóc niechęć do robienia czegokolwiek na żądanie.”
 • 8. METODA - PODSUMOWANIE Metodę Monaru Kotański podsumowuje następująco: „Metoda Monaru polega na adekwatnym do możliwości człowieka dociążaniu go obowiązkami. Normalnie, jeżeli ktoś jest zmęczony, mówi mu się: "Odpocznij". My też tak czasem czynimy, ale często zmęczenie, trzeba o tym pamiętać, jest objawem mikrozałamania, jest chęcią ucieczki z pola walki. Człowiek bacznie obserwuje reakcje otoczenia na jego sygnał zmęczenia, pragnie wymusić ustąpienie, pofolgowanie. Trzeba umieć wyczuć tę tendencję ucieczkową i zareagować umiejętnym dociążeniem pracą, obowiązkami, nauką. Oczywiście, trzeba to robić na miarę możliwości odbiorcy, żeby nie spowodować totalnego zniechęcenia. Skuteczne obarczanie może uruchomić mechanizm: "Ja im pokażę, że potrafię". Jest to mechanizm rozprostowywania ugiętej sprężyny i trzeba umieć go wykorzystać, wskazując, jak dużo ukrytych rezerw posiada każdy człowiek.”
 • 9. NARKOMANIA Marek Kotański w następujący sposób definiował narkomanię: „ Narkomania - słowo, które kojarzyło się nam przez dziesiątki lat z najgorszymi sprawami gatunku ludzkiego, przyrównywane do zbrodni, zboczeń i moralnego dna - jest naprawdę określeniem okrutnego w swej wymowie stanu duszy i ciała człowieka, który nie potrafi żyć we współczesnym świecie, wymagającym bezwzględnego przystosowania się do napięć, konfliktów, szczurzego wyścigu, którego upragnionym końcem ma być za wszelką cenę sukces.”
 • 10. NARKOMAN Marek Kotański w następujący sposób definiował narkomana: „ Narkoman jest w gruncie rzeczy bezbronnym człowiekiem, pełnym sprzeczności i lęków, pozbawionym naturalnej odporności na stres codziennej egzystencji, pogardzanym przez bliskich i społeczeństwo, zagubionym i bezwolnym. Narkotyk jest dla niego jedyną, znaną mu i dostępną formą obrony przed bólem istnienia, paradoksalnym schronem, w którym przyjdzie mu kiedyś zginąć. ”
 • 11. SPOŁECZEŃSTWO Marek Kotański w następujący sposób opisywał postawę społeczeństwa wobec zjawiska narkomanii: „ Społeczeństwo, ze swymi oczekiwaniami i wymaganiami, pozornie tylko jest gotowe do przyjęcia narkomana na swoje łono, udając jakże często, że chce mu dać możliwość normalnego życia. Przecież naszą normą jest nieraz fałsz, obłuda, gra pozorów. A tak naprawdę, to nie za bardzo przecież lubimy odmieńców, jakimi są narkomani. Sądzę, że nie potrafimy ich akceptować, gdyż są niejako uosobieniem naszych wad. Nie zechcą oni skorzystać z naszej wyciągniętej nieszczerze pomocnej ręki, póki ta ręka nie będzie symbolizować autentycznej, partnerskiej propozycji pomocy bez wymówek i łajań. Potrzebna jest do tego pokora, szacunek dla cudzego nieszczęścia, a także wiara w człowieka i jego wielkie możliwości.”
 • 12. PRZESŁANIE DLA NAS Marek Kotański zostawił nam swoje przesłanie w następujących słowach: „ Trzeba chcieć i umieć pomóc tym ludziom, aby móc dźwignąć ich z mogił, do których wchodzą za życia. Aby tego dokonać, musimy głęboko ich zrozumieć, a przez to pokochać takimi, jakimi są z całym ich dobrem i złem. Przecież brud, jakim są pokryci, a który tak bardzo nas mierzi, pochodzi ze śmietniska naszego zła, na które wyrzucamy codziennie nasze świństwa w postaci kłótni, faryzeuszostwa, chamstwa, kłamstwa i nieuczciwości. ”
 • 13. KOTAŃSKI A DOPALACZE
 • 14. INNE INICJATYWY
 • 15. HASŁO PRZEWODNIE
 • 16. ŹRÓDŁA http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kota%C5%84ski http://pl.wikiquote.org/wiki/Tomasz_Pi%C4%85tek http://web.archive.org/web/20100913085220/http://monar.i nfo.pl/PagEd-index-topic_id-4-page_id-19.html Prezentacja Cypriana Gburka z kl.6A

Related Documents